Engleska: Trans osobe će se po prvi put moći samoodrediti na popisu stanovništva

28. 09. 2019

Izvor: Transserbia via PinkNews
Foto: Matt Cardy/Getty Images

Sljedeći zvanični popis u Engleskoj trebao bi po prvi put pružiti građanima i građankama mogućnost da navedu svoju seksualnu orijentaciju i da se samoodrede u pogledu roda.

Nova pitanja su otkrivena u pripručniku kojeg je izdala Kancelarija za nacionalnu statistiku prije probe koja će biti sprovedena sljedećeg mjeseca za popis 2021. godine u četiri lokalne opštine u Engleskoj i Walesu – Carlisleu, Ceredigionu, Hackneyu i Tower Hamletsu.

Prema uputstvima iz priručnika, stanovnicima i stanovnicama ovih opština od 16 godina naviše bit će postavljeno pitanje o terminu koji „najbolje opisuje“ njihovu seksualnost: heteroseksualna osoba; gej ili lezbejka; biseksualna osoba; ili „neka druga seksualna orijentacija“, kao što su queer, aseksualna ili panseksualna.

Popis bi po prvi put mogao uključiti pitanja o seksualnosti i rodnom identitetu.

Tu će se naći još neka opciona pitanja za ispitanike/ce starosti od 16 godina naviše, putem kojih će moći da se rodno odrede, što će biti prvi put u Engleskoj i Walesu da se u popisu postavlja pitanje o rodnom identitetu.

Učesnicima/ama bit će postavljeno pitanje: „Da li se vaš rod poklapa sa spolom koji vam je pripisan po rođenju?“

Oni će moći da odgovore sa „da“ ili „ne“, uz to da ako odgovore negativno, moći će u posebnom polju opisati svoj rodni identitet, da li su transrodne osobe, osobe koje se rodno ne određuju, ili su rođeni/e kao interseks osobe.

Novi popis omogućit će ispunjenje specifičnih potreba trans, interseks i osoba koje se rodno ne određuju.

Aktivista/kinja i režiser/ka Owl koja/i se rodno ne određuje kaže da bi ovo pitanje pomoglo da se izađe ususret specifičnim potrebama trans i interseks osoba.

„U smislu statistike, važno je da se transrodne osobe – uključujući i osobe koje se rodno ne određuju – i interseks osobe, popišu, zbog statistike opšte populacije i zbog pitanja zdravstvene zaštite. Iskustva i potrebe transrodnih i interseks osoba mogu se razlikovati od onih opšte populacije, zato je važno da dobijemo statističke podatke koji to i pokazuju. I zato je ovo dobar način da se trans i interseks osobama pruži prilika da budu prepoznate, da njihovi životi budu priznati.“

Popis u Ujedinjenom Kraljevstvu sprovodi se svakih deset godina, a posljednji je sproveden 2011. godine.

Podatke za Englesku i Wales obezbjeđuje ONS, dok dva različita tijela rade istraživanje u Škotskoj i Sjevernoj Irskoj, prije nego što se rezultati spoje.

Fox Fisher, trans aktivista/kinja koji/a se ne identifikuje u pogledu roda, izjavio/la je da je ovaj priručnik dobar početak.

„Smatram da je ovo korak ka priznavanju iskustava trans i interseks osoba i njihovih specifičnih potreba i zahtjeva,“ izjavio/la je.

„Trenutno, posebno osobe koje se rodno ne određuju i interseks osobe imaju problem sa statistikom jer ne postoji način da budu zavedene, a ako bismo to omogućili svima na način koji oslikava njihov identitet, to bi nam pružilo i pokazalo prave brojke.”

Međutim, druga trans aktivistkinja, Sarah Brown, rekla je da ovo pitanje treba još promisliti, jer trans osobe koje imaju potvrdu o priznanju roda (Gender Recognition Certificate – GRC) također dobijaju i izvod iz matične knjige rođenih koji potvrđuje njihov pravi rod.

„Tim pitanjem se provjerava da li se ono što ti piše u izvodu iz matične knjige rođenih razlikuje od tvog roda,“ izjavila je ona. „Kao trans ženi sa potvrdom, u mom izvodu piše da mi je spol ženski.“

Predstavnica ONS-a je izjavila: „Tradicionalno pitanje u vezi sa spolom, koje postoji još od popisa iz 1801., da li ste muško ili žensko, ostaje isto. Kao i 2011, priručnik u čijoj su izradi mnogi učestvovali, moći će da pomogne onima koji nisu sigurni kako da odgovore na ovo pitanje o spolu, uključujući i one koji su trans ili čiji se rod razlikuje od spola koji im je pripisan pri rođenju. Za popis 2021. po prvi put, predloženo je i jedno pitanje o rodnom identitetu, za one od 16 godina starosti i starije.“

U priručniku stoji da će novo pitanje o seksualnoj orijentaciji i rodnom identitetu omogućiti „organizacijama, lokalnim upravama i centralnoj vladi da razumiju koje su to usluge ljudima neophodne.“

Dodaje se da bi se informacije takođe koristile za praćenje ravnopravnosti osoba različitih seksualnih orijentacija i rodnih identiteta, što bi pomoglo tome da svi budu tretirani pravedno.

Prema priručniku, proba bi omogućila ONS-u pristup sistemima i procesima koje su ustanovili prije zvaničnog popisa za Englesku i Wales 2021, koji će i po prvi put biti digitalizovan.

Komentari

komentara

Mapa organizacijaMapa organizacija, institucija, centara i drugih ustanova u Bosni i Hercegovini koje pružaju adekvatnu potporu, pružaju usluge i/ili su senzibilizirane za rad sa LGBTI osobama

Kontaktirajte nas!