FBiH nakon šest godina regulisala Krivična djela počinjena iz mržnje

01. 07. 2016

DSC_0087 (Small)Šest godina nakon regulacije krivičnih djela počinjenih iz mržnje krivičnim zakonima Republike Srpske i Brčko distrikta, i Federacija BiH usvojila je sličnu regulaciju u svoj Krivični zakon. Navedene izmjene i dopune usvojene su u u aprilu 2016. godine, a Zakon o izmjenama i dopunama Krivičnog zakona FBiH u Službenim novinama Federacije BiH br. 46/16 objavljen je 15.06.2016.

Ovim izmjenama i dopunama Krivičnim zakonom FBiH krivična djela počinjena iz mržnje definisana su kao svako krivično djelo učinjeno zbog rasne pripadnosti, boje kože, vjerskog uvjerenja, nacionalnog ili etničkog porijekla, jezika, invaliditeta, spola, seksualne orijentacije ili rodnog identiteta druge osobe. Zakonom je također predviđeno da će ovakvo postupanje uzeti kao otežavajuća okolnost ako ovim zakonom nije izričito propisano teže kažnjavanje za kvalifikovani oblik krivičnog djela učinjenog iz mržnje.

Sarajevski otvoreni centar kao članica Koalicije za borbu protiv govora mržnje i zločina iz mržnje, pozdravlja ove dugo očekivane izmjene i dopune zakona koje su rezultat napornog rada i zagovaranja svih članica ove Koalicije, ali i mnogih drugih bh. i međunarodnih organizacija. Vladana Vasić, programska koordinatorica Sarajevskog otvorenog centra je na današnjoj info sesiji izjavila da je: „za zaštitu ljudskih prava lezbejki, gej muškaraca, biseksualnih i transrodnih osoba u FBiH veoma značajno što su usvojenom regulacijom ovih krivičnih djela i seksualna orijentacija i rodni identitet prepoznati kao zaštićene karakteristike, te da će se SOC, ali i cijela Koalicija, zalagati da u budućnosti i spolne karakteristike budu prepoznate na isti način u cilju zaštite interspolnih osoba.“

DSC_0078 (Small)Snježana Ivandić Ninković, direktorica Asocijacije za demokratske inicijative koja je također članica Koalicije, naglasila je da je: „ neophodno da FBiH sada kada ima adekvatan pravni okvir za borbu protiv krivičnih djela počinjenih iz mržnje ne ostane samo na tome, nego da uvede i programe obuke policijskog osoblja, te predstavnika_ca pravosudinih institucija da bi se usvojena regulacija adekvatno primjenjivala u svim budućim slučajevima.“

Iz Sarajevskog otvorenog centra upozoravaju da je neizbježan korak u suzbijanju ovih krivičnih djela svakako i pravilna regulacija i sankcionisanje izazivanja i raspirivanja mržnje na svim osnovima, te da je u cilju ispunjavanja svrhe krivično pravne regulacije krivičnih djela počinjenih iz mržnje također potrebno izmijeniti i regulaciju krivičnog djela: Izazivanje narodnosne, rasne i vjerske mržnje, razdora ili netrpeljivosti tako da se ono proširi dodatnim osnovima na kojima je zabranjeno izazivati mržnju, a koje su predmet regulacije krivičnih djela počinjenih iz mržnje.

Sarajevski otvoreni centar u okviru Koalicije za borbu protiv govora mržnje i zločina iz mržnje od decembra 2012. godine radi na podizanju svijesti javnosti, ali i predstavnika_ca institucija o štetnosti ovih krivičnih djela i njihovim dalekosežnim posljedicama po bh. društvo, te je u toku 2013. godine izradio i prijedlog amandmana kojima se pored krivičnih djela počinjenih iz mržnje, adekvatno reguliše i izazivanje mržnje i netrpeljivosti. Više o Koaliciji, kao i sam prijedlog amandmana možete naći ovdje.

Komentari

komentara

Mapa organizacijaMapa organizacija, institucija, centara i drugih ustanova u Bosni i Hercegovini koje pružaju adekvatnu potporu, pružaju usluge i/ili su senzibilizirane za rad sa LGBTI osobama

Kontaktirajte nas!