Indijski vrhovni sud dekriminalizirao homoseksualnost

06. 09. 2018
Foto: Arun Sankar/AFP/Getty

Prevela i priredila: Redakcija
Izvor: The Guardian

Vrhovni sud Indije poništio je zakon iz kolonijalnog perioda koji zabranjuje homoseksualni seks u presudi koja je unaprijedila prava homoseksualnih osoba.

Sud je presudu danas objavio u Delhiju, što je izazvalo oduševljenje LGBTI osoba i njihovih podržavatelja/ica koji/e su se okupili/e na travnjaku ispred zgrade.

“Presuda je u našu korist,” vikala je mlada žena Smriti dok je grlila troje drugih ljudi, prije nego što su ih preplavile televizijske kamere. Vidjeli su SMS poruku od novinara u zgradi. “Tako smo znali da su ukinuli zabranu”, rekla je.

“Ovo je pozitivno. Potrebno je uraditi još mnogo toga, ali ovo je odličan prvi korak”, rekao je anonimni univerzitetski student (19). “Mi nismo kriminalci u vlastitoj zemlji.”

Indijski aktivisti i aktivistkinje slave nakon objave. Foto: Divyakant Solanki/EPA

Ritu Dalmia, jedna od pet LGBTI osoba iz Indije koje su potpisale zakonsku molbu koja je rezultirala uspjehom, izjavila je da zbog ove presude ponovo osjeća nadu. “Počela sam se pretvarati u cinično ljudsko biće sa jako malo vjere u sistem, ali iskreno, ovo mi je još jednom pokazalo da smo, na kraju, ipak funkcionalna demokratija gdje sloboda izbora, govora i prava još uvijek postoji”, rekla je.

Odluka obilježava kraj opsežnog puta ka legalizaciji homoseksualnosti u modernoj Indiji. Rani slučajevi podnijeti 1994, a potom 2001. godine su godinama bili premještani između različitih viših sudova koji nisu željeli donijeti presudu o ovom pitanju.

Aktivist drži zastavu ispred zgrade vrhovnog suda. Foto: Sajjad Hussain/AFP/Getty Images

Godine 2009, visoki sud u Delhiju je srušio Sekciju 377 indijskog krivičnog zakona, nalazeći da zabrana “seksualnog odnosa protiv zakona prirode” krši pravo na život, slobodu i jednakost koji se oslikavaju u ustavu zemlje.

Ova je odluka poništena četiri godine kasnije od strane vrhovnog suda koji je tvrdio da se zakon star 160 godina koji se povezuje sa homoseksualnim seksom koristi jako rijetko – manje od 200 puta, kako stoji u presudi – i protiv tako “minijaturnog dijela” populacije da se ne može reći da krši ustavna prava Indijaca i Indijki.

Aktivisti i aktivistkinje su bili zateknuti ovom odlukom, i hiljade njih se suočilo sa činjenicom da je njihov identitet odjednom ponovo postao krivično djelo, kažnjivo doživotnim zatvorom. “Bila je to iznenađujuća, i veoma čudna presuda”, kaže Mohan, advokat u Delhiju, koji je zamolio da se koristi samo njegovo prezime, još uvijek zabrinut zbog stigme koju bi mogao doživjeti na radnom mjestu.

Kritike zakona glasile su da iako su optužbe kroz Sekciju 377 rijetke, ona se često koristi da ucjenjuje LGBTI osobe u Indiji i doprinosi njihovoj marginalizaciji, dok u isto vrijeme sprečava napore u borbi protiv bolesti poput HIV-a/AIDS-a.

Advokati i advokatice su sustavno radili/e na obaranju presude vrhovnog suda, te doživjeli pozitivan pomak 2017. godine.

“Ono što je promijenilo sve bila je pošlogodišnja presuda o privatnosti”, rekao je Gautam Bhatia, advokat iz Delhija i pravni naučnik. “U augustu 2017. vrhovni sud je smatrao da postoji osnovno pravo na privatnost, i kao dio toga, pet sudija je reklo da je odluka iz 2013. godine pogrešna.” Dodao je: “To nikada prije nije bilo urađeno. Sudije su komentirale potpuno nepovezan slučaj da kažu da to nije bilo uredu. Ali čim su to rekli, uslijedilo je odobrenje, i Sekcija 377 je samim tim nestala, iako ne formalno.”

Odluka legalizira ponašanje za koje brojni Indijci i Indijke kažu da je bilo prihvaćeno u njihovoj kulturi prije nametanja konzervativnih viktorijanskih zakona tokom britanske imperijalne ere. Antisodomitski zakoni su nametnuti u indijskoj koloniji 1860. godine kao dio paketa zakona protiv javnog poroka i nemoralnosti koji su uspostavljeni širom britanskog carstva.

Komentari

komentara

Mapa organizacijaMapa organizacija, institucija, centara i drugih ustanova u Bosni i Hercegovini koje pružaju adekvatnu potporu, pružaju usluge i/ili su senzibilizirane za rad sa LGBTI osobama

Kontaktirajte nas!