„Nije vam ovo Berlin” proglašen za najbolji igrani film Merlinka festivala u Beogradu

09. 12. 2019

U nedjelju, 8. decembra, u Domu omladine Beograda, dodjelom nagrada za najbolje kvir filmove u sedam kategorija i projekcijom francuskog filma „Sjajni škampi” svečano je zatvoreno 11. izdanje filmskog festivala Merlinka u Beogradu. Na ceremoniji zatvaranja nastupio je i slovenački bend Sestre.

Nagradu za najbolji igrani film dobio je meksički film Nije vam ovo Berlin reditelja Harija Same. Radnja se odvija osamdesetih godina za vrijeme održavanja Svjetskog prvenstva u fudbalu, i prati 17-ogodišnjeg Karlosa čiji se svijet mijenja kada otkriva podzemnu scenu noćnog života. Nagradu je dodijelio žiri koji su činili urednik kulture u magazinu NIN Dragan Jovićević, novinarka RTS-a i filmska kritičarka Sandra Perović, i rediteljka Milica Tomović. Special mention pripao je brazilskom filmu “Socrates” Aleksandrea Morata, u kome se istoimeni glavni lik suočava sa izolacijom zbog svoje seksualnosti.

Nagradu publike za najbolji kratki film osvojio je Krokodil španskog reditelja Horhea Judisa. Radnja se odigrava oko junakinje Alicije i njenog obraćanja omiljenom jutjuberu Viktoru.

Za najbolji animirani film proglašeno je ostvarenje Leptiri u Berlinu autorke Monike Manganjeli, o čemu je odlučio žiri u sastavu: Mirela Srebrić (rediteljka), Vladimir Matić Kuriljov (umetnik animacije), i Kristian Ranđelović (LGBT aktivista). Obrazlažući nagradu, žiri je opisao film kao „nestvarni svet prelepih pokretnih kolaža, slika i likova koji nam oslikavaju, nažalost, istinite događaje”. Priča prati prvog transeksualca u istoriji, koji traži mjesto za sebe u svijetu u vrijeme dolaska nacista na vlast u Njemačkoj, tridesetih godina prošlog vijeka.

Nagradu međunarodnog žirija za najbolji kratki film dobio je Dante protiv Mohameda Alija holandskog reditelja Marka Vagenara. Film prati junaka Volfa koji odbija da se u nedjeljnom boks meču bori protiv najboljeg druga, zbog čega se cijelo selo okreće protiv njega. Žiri u ovoj kategoriji, koji su činili filmski kritičar Frank Finans Madureira, reditelj Entoni Hikling i Jugoslav Pantelić, direktor Jugoslovenske kinoteke i umjetnički direktor FEST-a, ocijenio je u obrazloženju da film „obnavlja žar čiste i naivne strasti koju svi imamo negde u sebi”.

Za najbolji dokumentarni film na festivalu Merlinka proglašen je Dok nas pornić ne rastavi iz Portugala, koji je režirao Žorge Pelikano. „Ovo je priča o majci i sinu, ali i o ljubavi. Film je dobra poruka porodicama širom sveta, pa i ovde u Beogradu”, rekao je autor primajući nagradu na svečanoj ceremoniji. U ovom ostvarenju konzervativna majka Eulalia saznaje da je njen sin postao prvi međunarodno nagrađeni gej porno glumac. Žiri koji je dodijelio nagradu činili su predsjednica upravnog odbora Filmskog centra Srbije Jelena Trivan, glumac i reditelj Stefan M. Mladenović, i reditelj Branislav Kostić.

Nagradu za umjetničku hrabrost, koju dodjeljuje časopis Promaja, pripala je bosansko-hercegovačkom kratkometražnom ostvarenju Fikus autora Andreja Volkašina. Ovo djelo u centar radnje stavlja Almira, skrivenog gej muškarca koji ne može da prihvati svoju seksualnost. “Važno je da svaki čovjek ima momenat svog života kad kaže šta jeste, i da iza toga stoji. Meni je to bilo važno da kažem filmom, i presretan sam da je ova nagrada baš za umjetničku hrabrost”, zaključio je Volkašin.

Specijalnu nagradu festivala za najbolji domaći film dobio je kratki film Podrška rediteljke Milice Maletin, koja je naglasila da je to „vjetar u leđa” za polaznicu prve godine studija. U njenom filmu protagonistkinja Alisa pokušava da se povjeri drugarici Isidori, a ona sluti o čemu se radi i to izbjegava.

Ovogodišnji Merlinka festival u Beogradu je od 5. do 8. decembra prikazao 120 kratkih, igranih i dokumentarnih filmova, a specijalni fokus bio je na francuskoj kvir kinematografiji. Ova manifestacija se od 2009. godine svakog decembra održava u Domu omladine Beograda, a nastala je sa ciljem da promoviše LGBT kulturu kroz filmsku umjetnost i da doprinosi smanjenju socijalne distance prema LGBT populaciji.

Izvor: fcs.rs

Komentari

komentara

Mapa organizacijaMapa organizacija, institucija, centara i drugih ustanova u Bosni i Hercegovini koje pružaju adekvatnu potporu, pružaju usluge i/ili su senzibilizirane za rad sa LGBTI osobama

Kontaktirajte nas!