Pravda za progonjene gejeve: obitelj Alana Turinga Cameronu predala pola miliona potpisa

27. 02. 2015

UK - Campaign - Pardon 49,000 Gay menNakon nadahnjujućeg govora scenarista Igre oponašanja Grahama Moorea na dodjeli Oscara, obitelj glavnog protagoniste filma, matematičara Alana Turinga, zahtijeva pravdu. Više od šezdeset godina nakon Turingove smrti njegova se obitelj bori za druge, koji su poput njega bili ponižavani zbog seksualne orijentacije.

Turingov pranećak, pranećakinja i njezin sin u ponedjeljak su predali peticiju s više od 523.000 potpisa u ured britanskog premijera Davida Camerona, javlja Huffington Post. Inicijativa The Change.org zahtijeva od britanske vlade pomilovanje za oko 49.000 muškaraca, koji su poput Turinga bili optuženi za ‘nedolično ponašanje’ prema zakonu koji je gejevima zabranjivao odnose. Turingu je “zločin” oprostila kraljica Elizabeta II 2013, no njegova obitelj želi istu pravdu i za sve druge.

Turing, kompjuterski znanstvenik koji je pomogao razbiti njemački mornarički kôd za vrijeme Drugog svjetskog rata, što je predstavljalo veliku pobjedu nad nacistima, počinio je samoubojstvo 1954. Dvije godine prije toga bio je optužen za “nedolično ponašanje” s 19-godišnjakom, a umjesto služenja zatvorske kazne odabrao je kemijsku kastraciju.

Graham Moore, scenarist filma koji otkriva priču o Turingovom doprinosu tijekom Drugog svjetskog rata, prošle je nedjelje u govoru nakon osvajanja Oscara za najbolji adaptirani scenarij otvoreno progovorio o vlastitoj borbi s depresijom.

“Pokušao sam samoubistvo sa 16 godina, a sada stojim ovdje. Posvetio bih ovaj trenutak tom klincu koji se osjeća kao da nikamo ne pripada. Pripadaš. Ostani čudan. Ostani drugačiji, a kada dođe tvoj trenutak i kada ti budeš stajao na ovoj pozornici, molim te proslijedi ovu poruku dalje”, poručio je Moore.

Turingova pranećakinja Rachel Barnes pojasnila je kako se bori za sve koji su bili kažnjeni, jer nema razloga da se oprosti samo njezinom rođaku, dok postoje brojni drugi koji također nisu učinili ništa loše.

“Smatram da bi bilo fer i pravedno pružiti pomilovanje svima koji su bili optuženi zbog ‘nedoličnog ponašanja’. Nelogično je da se samo mom praujaku oprostilo nešto zbog čega su toliki bili osuđeni. Sigurna sam kako bi i Alan Turing zahtijevao pravdu za sve”, kazala je.

Glumac Benedict Cumberbatch, koji je bio nominiran za Oscara tumačeći Turinga u filmu Igra oponašanja, također se pridružio peticiji.

“Alan Turing nije bio samo kažnjen. Možemo s razlogom reći kako je bio natjeran na samoubistvo, a za to možemo kriviti društvo koje ga je proglasilo kriminalcem samo zato što je tražio ljubav koju zaslužuje, kao što to rade sva ljudska bića. Šezdeset godina kasnije ta ista vlada mu ‘oprašta’ pomilovanjem. To je žalosno, jer oprost ne traže Turingova djela, već njihova. I ostalih 49.000 kažnjenih zaslužuju isto”, napisao je u mailu The Hollywood Reporteru.

Izvor: Crol.hr

Foto: Change.org

Komentari

komentara

Mapa organizacijaMapa organizacija, institucija, centara i drugih ustanova u Bosni i Hercegovini koje pružaju adekvatnu potporu, pružaju usluge i/ili su senzibilizirane za rad sa LGBTI osobama

Kontaktirajte nas!