Prikrivena homofobija banjalučkih kafića

11921943_10208159336445477_1143767344_nO količini homofobije i transfobije u banjalučkom društvu (koja se manifestuje kroz otvoren govor mržnje na javnim površinama, napade na LGBTI osobe ili one koji i koje tako izgledaju) ne treba posebno govoriti. LGBTI osobe u Banjaluci nemaju siguran javni prostor u kojem mogu egzistirati bez nekog oblika diskriminacije, bila ona verbalna ili fizička. Ti prostori uključuju i banjalučke kafiće. Naime, u Banjoj Luci ne postoji niti jedan kafić koji otvoreno podržava LGBTI osobe, ali ih postoji priličan broj koji kapitaliziraju od novca koji LGBTI osobe ostavljaju u njima. Neki kafići, kao što je “Senat Cafe Pub”, su išli u takvu krajnost da su otvoreno i javno iskazivali svoju netrpeljivost prema LGBTI osobama što je završilo krivičnom prijavom protiv pomenutog lokala u februaru 2015. godine. Naime, vođstvo “Cafe Pub Senat” je nakon homofobnih izjava na njihovoj FB stranici pokušalo opravdati svoju homofobiju, što je izazvalo ogromnu količinu govora mržnja usmjerene prema LGBTI osobama u komentarima.

Iako je evidentno da se homofobija, transfobija i mizoginija društva u kojem živimo manifestuju i u kafićima, uvijek su postojala mjesta koja su bila deklarativno ili prividno tolerantna prema LGBTI osobama. Jedno od takvih mjesta je popularni banjalučki kafić “Igra mečka” koji je proteklih mjeseci neformalno postao i predstavljao jedno od rijetkih sigurnih javnih mjesta za LGBTI osobe u Banja Luci na kojem je mogućnost diskriminacije bila prilično minimalizovana.

Gornji sprat kafića “Igra mečka” su svakodnevno posjećivale LGBTI i kvir osobe i samim tim obogaćivale kasu pomenutog lokala. U prosjeku, postotak LGBTI osoba koje su posjećivale gornji sprat “Igra mečka” u odnosu na osobe heteroseksualne orijentacije je najmanje 80%. Uprkos ovim činjenicama, LGBTI i kvir osobe su više puta prisustvovale homofobnom i mizoginom ponašanju jednog od vlasnika lokala, usmjerenom najviše prema radnicama kafića. Prema svjedočenjima i izjavama LGBTI osoba koje su posjećivale “Igra mečka”, jedna od radnica je sistemski bila žrtva mobinga i diskriminacije na osnovu spola i roda. Jedan od primjera ovog ponašanja se manifestovao sinoć.

Naime, u večernjim satima se na spratu kafića “Igra mečka” nalazilo između 10 i 12 pripadnika i pripadnica LGBTI populacije i njihovih prijatelja i prijateljica koji/e su veći dio dana uživali/e ili u kafama ili u alkoholnim pićima. Atmosfera je bila vedra i pozitivna te su neke osobe plesale i konstantno naručivale piće. U jednom trenutku, vlasnik kafića je došao na sprat sa informacijom da će članovi rukomentne reprezentacije uskoro doći na sprat kafića, te se atmosfera promijenila. Evidentan strah vlasnika da će prisustvo LGBTI osoba ugroziti heteronormativnost ili otjerati rukometne reprezentativce se manifestirala na radnici koja je tada radila na spratu kafića. Prema svjedočenjima više osoba, vlasnik je neopravdano više puta povišavao ton na radnicu zbog trivijalnih razloga. U jednom trenutku joj je branio da jede iako nije bila u mogućnosti da zbog posla ruča cijeli dan. Nakon toga je toj istoj radnici na isti način zabranio da pušta mainstream umjetnice (Beyonce, Rihanna) te je promijenio muziku što je dovelo do potpune nelagode. Strah vlasnika da će mu LGBTI osobe ugroziti reputaciju je bio evidentan kroz svaki čin, od posluživanja pića do maltretiranja radnice koja je radila svoj posao. Kulminacija situacije se desila kada se vlasnik počeo derati na pomenutu radnicu koja je zbog pritiska počela plakati. Na njegovu reakciju da ne plače, ona je krenula u toalet na šta joj je on rekao “Ne pravi vrtić od moje kafane!”. To je ujedno bio i trenutak kada je dobila otkaz.

Prema izjavama više LGBTI osoba koje su posjećivale kafić, ovo nije prva takva situacija gdje je radnica bila žrtva neosnovanog napada. Ono što je bitno istaknuti jeste da se ovde ne radi samo o diskriminaciji na osnovu spola i roda pomenute radnice već i određenoj količini mobinga. U periodu od sat vremena svi gosti i sve gošće su zbog pomenute atmosfere i nelagode napustili/e lokal. Nadalje, ovo nije prva radnica koja je zbog sličnih stvari dala otkaz u navedenom kafiću.

Više je nego evidentno da je vlasnik pokušavao na svaki mogući način da se riješi prisustva osoba koje su mu proteklih mjeseci ostavljale nebrojene količine novca da bi zadovoljio heteronormativne kriterije jer je smatrao da bi “muškost” reprezentativaca bila ugrožena prisutnošću LGBTI osoba. Međutim, vlasnik nije mogao otvoreno otjerati LGBTI osobe koje su gore bile prisutne te se to manifestiralo preko pomenute radnice što je istovremeno i uticalo na to da svi/e gosti i gošće napuste kafić u određenom trenutku. Ovo je bilo još više istaknuto činjenicom da je radnica u prijateljskim odnosima sa većim brojem gošći i gostiju koji su se gore nalazili/e i ostavljali/e svoj novac svakodnevno od otvaranja lokala te da je u njegovim očima na neki način ona bila kriva što su oni/e tu.

Ovo je jedna od bezbroj situacija sa kojim se suočavaju ne samo LGBTI osobe, nego i žene samo zbog njihovog polnog, rodnog i seksualnog identiteta. Od LGBTI osoba se očekuje da ostavljaju svoj novac, ali da se istovremeno pomire i prihvate prividnu toleranciju njihovih identiteta te da svakako ne pretjeruju sa iskazivanjem istih te da se ponašaju što mirnije i heteroseksualnije, a zauzvrat će dobiti deklarativno prividnu slobodu bez diskriminacije. Ova matrica zadovoljavanja trenutnih društvenih normi ne samo da šteti LGBTI osobama i ženama, već takođe šteti i samim vlasnicima bilo kojih uslužnih djelatnosti koji poprilično zarađuju od LGBTI osoba i žena, kao velikog postotka klijenata.

Dok god se ta matrica ne promijeni, te dok LGBTI osobe ne počnu reagovati i bojkotovati takvo ponašanje, situacija se neće promijeniti. Novac nema seksualnu orijentaciju, te niko ne zna koja je novčanica bila u rukama LGBTI osoba.

U skladu sa gore navedenim, pozivamo sve građane i građanke Banjaluke bez obzira na njihov identitet da osude ovakvo ponašanje, jer nas je istorija naučila da smo svi/e bili/e žrtva diskriminacije zbog naših identiteta, bili oni nacionalni, vjerski ili seksualni.

Izvor: Banjalučko Udruženje Kvir Aktivista

Preneseno sa: Oštra nula

Foto: Oštra nula

Komentari

komentara

Mapa organizacijaMapa organizacija, institucija, centara i drugih ustanova u Bosni i Hercegovini koje pružaju adekvatnu potporu, pružaju usluge i/ili su senzibilizirane za rad sa LGBTI osobama

Kontaktirajte nas!