Šta su pokazali rezultati istraživanja problema i potreba LGBTIQ zajednice u Tuzlanskom kantonu

10. 11. 2019

Tuzlanski otvoreni centar je uradio istraživanje problema i potreba LGBTIQ zajednice u Tuzlanskom kantonu. Kako navode, osnovni cilj ovog ispitivanja je bio istražiti potrebe i probleme LGBTIQ zajednice u Tuzlanskom kantonu na osnovu čega bi se omogućilo dalje razvijanje i jačanje programskog rada Tuzlanskog otvorenog centra.

Rezultati ovog ispitivanja ukazuju na probleme i potrebe LGBTIQ osoba u Tuzlanskom kantonu koji se ogledaju u njihovom ostvarivanju prava, odnosu sa institucijama i Tuzlanskim otvorenim centrom kao sigurnim prostorom podrške i društvenog angažmana.

“LGBTIQ osobe se svakodnevno susreću sa diskriminacijom, uznemiravanjem i nejednakošću u različitim sferama života u bosanskohercegovačkom društvu kojim prevladavaju heteroseksizam i heteronormativnost što rezultira zanemarivanjem potreba i problema LGBTIQ zajednice, a to u konačnici za posljedicu ima nezadovoljstvo i niži kvalitet života LGBTIQ osoba. Strah od homofobije, bifobije i transfobije dovode do ustezanja pripadnika zajednice da se uključe u mnoge aspekte javnog i političkog života, ali i kao nevoljnosti pokazivanja svoje seksualne orijentacije i/ili rodnog identiteta”, piše u uvodu publikacije Ispitivanje problema i potreba LGBTIQ osoba u TK.

Najviše slučajeva diskriminacije i nasilja se dešava u školi

Postotak ispitanika/ca koji/e su javno aut je 15.7%, a isto toliko ispitanika/ca se još uvijek nisu autali/e nikome. Veliki postotak ispitanika/ca su svoju orijentaciju i/ili rodni identitet otkrili/e samo nekim osobama (68.6%). Najviše ispitanika/ca je autovano prijateljima/cama: čak 50,8%, kolege/ice na fakultetu (26,2%) i drugari/ce u školi (19,7%). Oni čine značajne skupine kojima LGBTIQ osobe obznanjuju svoju orijentaciju i/ili rodni identitet. Bratu ili sestri se autalo 16,3% ispitanika/ca, a roditeljima samo 13,1%, odnosno osam osoba.

Ukupno 35.3% ispitanika/ca je odgovorilo da su pretrpjeli/e nasilje radi svoje orijentacije i/ili rodnog identiteta, 17.6% osoba je odgovorilo da nisu sigurni/e, a što se može dovesti u vezu s tim da nisu sigurni/e da li su nasilje pretrpjeli/e zbog svog identiteta ili iz drugih razloga.

Najviše slučajeva diskriminacije i nasilja se dešava u školi (64.3%) i na fakultetu (50%) što je izuzetno zabrinjavajuće i pokazuje da je problem homofobije, bifobije i transfobije izražen problem svih mladih ljudi. Ukupno 42.9% osoba je navelo da su doživjeli/e diskriminaciju i/ili nasilje u ugostiteljskim objektima i na ulici (17.9%).

Više o rezultatima, zaključcima ali i preporukama možete pročitati u publikaciji Ispitivanje problema i potreba LGBTIQ osoba u TK.

Komentari

komentara

Mapa organizacijaMapa organizacija, institucija, centara i drugih ustanova u Bosni i Hercegovini koje pružaju adekvatnu potporu, pružaju usluge i/ili su senzibilizirane za rad sa LGBTI osobama

Kontaktirajte nas!