Tajni svijet drag king nastupa

18. 05. 2018

Izvor: CroL.hr
Foto: Zayn Phallic / Facebook

Zayn Phallic i Adam All, dvije žene koje nastupaju kao drag kingovi, skreću pozornost na ovu marginaliziranu skupinu koja pokazuje da i unutar LGBT zajednice još uvijek postoji izvjesna doza mizoginije.

Jedna od važnijih skupina u LGBT populaciji svakako su drag queenovi, čije je najpoznatije lice vjerojatno RuPaul i njegov natjecateljski šou “RuPaul's Drag Race”. No, mnogo se rjeđe govori o drag kingovima, odnosno ženama koje nastupaju u obličju muškaraca. Ipak, radi se o zajednici performerica koja postaje sve snažnija i popularnija.

Zayn Phallic bavi se drag nastupima otprilike deset mjeseci. Na to se odlučila nakon što je posjetila jedan drag king šou, oduševila se i shvatila da je to ono čime se želi baviti. Adam All započela je s nastupima kad je imala 18 godina. Tvrdi da su drag nastupi bili prekretnica u njezinu životu jer su joj ponudili nevjerojatno oslobođenje, piše Gay Star News.

S oslobođenjem dolazi i samopouzdanje

Zayn također vjeruje da joj je nastupanje otkrilo neke strane njezine osobnosti za koje nije ni znala da postoje: “Inhibirana sam življenjem u patrijarhalnom društvu. Postoje stvari koje bih napravila na pozornici, ali nikad i u svom ‘ženskom’ životu”, tvrdi Zayn.

Razbijanje rodnih stereotipa upravo je jedan od ciljeva drag nastupa. Poanta je izraziti se, prikazati dijelove sebe koje bi u protivnom morali ostati skriveni. A s oslobođenjem dolazi i samopouzdanje. Phallic tvrdi kako je izuzetno dobar osjećaj stajati na pozornici pred stotinama ljudi i zračiti stavom koji ih poziva da je slušaju jer je vrijedna.

Njezin muški alter ego dao joj je glas i snagu u stvarnom životu koje prije nastupanja nije imala. I All smatra da joj je drag popravio samopouzdanje i u mnogome je promijenio. Natjerao ju je da se zapita što je to muževno, što ženstveno, i otkud tolika potreba za etiketama.

Publika ludi za performericama

Drag kingovi trude se skrenuti pozornost na žene koje su na sceni često marginalizirane. “Suočavamo se sa sličnim problemom koji imaju i stand-up komičarke. Jer postoji pretpostavka da ne možeš biti smiješna ili da nekako nisi dovoljno dobra”, kaže Phallis. All dodaje da ne žele baš svi vidjeti snažnu ženu na pozornici i da to dijelom smatra razlogom zašto drag kingovi nisu jednako medijski popraćeni kao i drag queenovi.

Kao žena crne rase, Phallic je postavila organizatorima nastupa pitanje zašto su njihove postave toliko bjelačke i zašto ne postoji raznolikost.

Predrasude prema ženama i pripadnicima drugih rasa razlog su zašto su se drag kingovi razvili u pravu obitelj, istinski uključivu zajednicu. Njihovi su nastupi nepretenciozni i zato svi u njima uživaju. Publika ludi za performericama – preodijeva se, stavlja brkove i svi se odlično zabavljaju.

Drag king scena, dakle, oduvijek je postojala, no bila je zanemarena i podcijenjena. Tek je u posljednjih nekoliko godina procvjetala, a djevojke vjeruju da će s vremenom postati ravnopravne drag queenovima.

Komentari

komentara

Mapa organizacijaMapa organizacija, institucija, centara i drugih ustanova u Bosni i Hercegovini koje pružaju adekvatnu potporu, pružaju usluge i/ili su senzibilizirane za rad sa LGBTI osobama

Kontaktirajte nas!