Trening za bh. endokrinologe_inje: O medicinskim aspektima prilagodbe spola

Piše: Aida K.

Rodno nenormativne/varijantne, transrodne i transpolne osobe u BiH suočene su sa svakodnevnom borbom za pravo na vlastiti život, jer se njihov rodni identitet razlikuje od spola koji im je pripisan pri rođenju. Konzervatino bh. društvo, neadekvatna pravna zaštita, nedovoljno stručni i edukovani zdravstveni radnici_e, doprinose diskriminaciji, stigmatizaciji i represiji trans* osoba. U cilju poboljšanja ove situacije, Sarajevski otvoreni centar, kroz radionice i treninge namijenjene zdravstvenim radnicima_ama iz različitih medicinskih oblasti, nastoji osigurati mogućnost učenja o životima, problemima i potrebama trans* osoba.

Jedan od tih treninga, pod nazivom „Medicinski aspekti prilagodbe spola: O adekvatnom, trans specifičnom i inkluzivnom pružanju usluga i podrške trans osobama u procesu tranzicije“, održan je sredinom januara. Kako je navela Delila Hasanbegović iz SOC-a, ovaj trening je bio namijenjen doktorima_cama, specijalitima_kinjama endokrinologije iz javnih zdravstvenih ustanova – kliničkih centara, bolnica i strukovnih udruženja, iz Sarajeva, Tuzle, Goražda, Banjaluke i Mostara. „Učesnicima_ama smo željeli prezentirati perspektive endokrinologije i pedijatrijske
endokrinologije u medicinskoj prilagodbi spola, potrebe i iskustva, i smjernice za zaštitu zdravlja rodno nenormativnih/varijantnih, transrodnih i transpolnih osoba, kao i iskustva trans osoba iz BiH. Očekujemo da doktori_ce steknu osnovna znanja i vještine za rad sa trans osobama i primjenjuju ih u svom svakodnevnom kliničkom, stručnom, ali i naučnom radu“, kazala je Hasanbegović.

Predavačice na treningu su bile dr.med. Katja Dumić Kubat, spec. pedijatrije na Klinici za pedijatriju Zavoda za dječju endokrinologiju i dijabetes (KBC Zagreb), i Asmira Topal iz Udruge za promicanje i zaštitu prava trans, inter i rodno varijantnih osoba, Trans Aid. Odluka o izboru predavačica, kako navodi Hasanbegović, donesena je prvenstveno zbog njihovog dugogodišnjeg iskustva u radu sa transrodnim osobama u Hrvatskoj. Interes za dodatno obrazovanje o ovoj temi svakako postoji. Ovakvi, i slični treninzi, često su jedini izvor informacija i učenja načina unaprjeđenja vlastitog rada, usluga i pružanja podrške trans osobama koje prolaze proces tranzicije. Hasanbegović navodi da su zadovoljni/e odzivom i postignutim rezultatima. „Jako je korisno bilo to što su se neke od doktorica već susretale sa trans osobama pa smo mogli čuti njihova iskustva, a trening im je pomogao u daljem radu sa pacijentima_cama.“

Sarajevski otvoreni centar, organizacijom ovakvih i sličnih treninga, nastoji upotpuniti prazninu u formalnom obrazovanju dostupnom u BiH, ali i osigurati siguran prostor susreta stručnjaka_inja iz oblasti zdravstva i onih kojima je njihova pomoć potrebna. „Do sada smo održali edukacije za psihologe_inje i psihijatre_ice domaćeg zdravstvenog sistema, ginekologe_inje i urologe_inje, kao i studente_ice medicine i psihologije, a nakon ove planiramo edukacije za specijaliste_kinje plastične, rekonstruktivne i estetske hirurgije i doktore_ice obiteljske medicine, s nadom da će se intenzivirati dalji napori ka omogućavanju adekvatnih usluga medicinske prilagodbe spola i podizanju svijesti o trans identitetima, problemima, potrebama i pravima trans osoba u zdravstvenom sistemu BiH“, kazala je Hasanbegović.

Učeći jedni od drugih, učesnici_e ovih treninga, uče jedni o drugima. Upravo u tome, prema riječima Hasanbegović, krije se njihova velika važnost. „Važni su jer spajaju pružatelje usluga i one kojima su te usluge neophodne. Jedni o drugima uče u ličnoj interakciji. Doktori_ce iz prve ruke slušaju o potrebama i životnom putu trans osoba, a trans osobe mogu pitati i tražiti savjete od doktora_ica i osigurati pozitivno nastrojene medicinske stručnjake za buduće faze tranzicije.“

Za kraj, ističe da je ohrabrujuća činjenica da su doktori_ce, učesnici_e, željeli_e shvatiti i pravnu problematiku promjene spola, te da su reakcije na trening bile vrlo pozitivne. „Zahvaljuju se na ovakvoj edukaciji i priželjkuju buduće susrete, sa kolegama_icama iz drugih grana medicine.“

Komentari

komentara

Mapa organizacijaMapa organizacija, institucija, centara i drugih ustanova u Bosni i Hercegovini koje pružaju adekvatnu potporu, pružaju usluge i/ili su senzibilizirane za rad sa LGBTI osobama

Kontaktirajte nas!