Sa TOC-om, SOC-om i Kvartom o 2019. i planovima za 2020. godinu

27. 12. 2019

Piše: Aida K.

Foto: Loreta Cuka

Bliži se kraj 2019. godine, preplavljene različitim aktivističkim poduhvatima i borbama za prava i bolji život LGBTIQ osoba u Bosni i Hercegovini. Emina Bošnjak, izvršna direktorica Sarajevskog otvorenog centra, Dajana Bakić, izvršna direktorica Tuzlanskog otvorenog centra i Branko Ćulibrk, izvršni direktor Centra za mlade „KVART“ Prijedor, otkrivaju nam kako su je oni kao doživjeli, koje aktivnosti su obilježile 2019. godinu, ali i planove njihovih organizacija za 2020. godinu kada je u pitanju rad na promjenama svakodnevnog života i prava LGBTIQ osoba.

Mi smo od onih što sanjaju različite stvari, a potom ih planiraju i ostvare

„2019. je bila vrlo intenzivna, ali nismo ništa manje ni očekivale_i. Mi smo od onih što sanjaju različite stvari, a potom ih planiraju i ostvare. Tri stvari koje bih izdvojila za 2019. godinu, među nebrojeno mnogo odličnih koje su posijale sjeme za buduće uspjehe: prva i vrlo uspješna Povorka ponosa u čijem smo Organizacionom odboru djelovali_e, presuda za slučaj napada na učesnike_ce festivala Merlinka 2014. godine koju smo pokrenuli pred Ustavnim sudom, a u kojoj smo pored pravedne odluke dobile_i i novčanu nadoknadu, te zagovaranje za rad na LGBTI pravima kroz kantonalni operativni plan za ravnopravnost spolova“, kazala je Emina Bošnjak. Ističe da je posebno ponosna na to da su konstantno tu za LGBTI zajednicu, da konstantno rade, ali i kritikuju donosioce_teljke odluka. „Ne radi se tu o projektima – radi se o stalnom radu. Mi smo kao vajarke koje laganim udarcima dlijeta polagano stvaraju remek djelo. Smatram da je to poseban uspjeh samo po sebi, i za to se moram zahvaliti predanom i odličnom timu. Bez njih ništa od ovih snova ne bi bilo ostvareno“, dodala je Emina.

Branko Ćulibrk je rekao da je 2019. godina pred njih stavila mnoge izazove. „Prije svega lično je bilo teško biti dio različitih aktivističkih poduhvata i pružiti dovoljno podrške, te sa druge strane izvršavati obaveze koje stoje pred vama“, kazao je, te dodao da su najviše napora uložili u rad sa LGBTI zajednicom, organizujući niz aktivnosti koje su imale za cilj jačanje kapaciteta LGBTI osoba i mobilizacija na održanu Povorku ponosa u septembru. „Organizovali smo različite radionice, obilježavanje Međunarodnog dana borbe protiv homofobije i transfobije u Banjaluci, organizovali smo Q sport aktivnosti i još mnogo drugih aktivnosti. Uporedo sa ovim, radili smo i sa institucijama u cilju senzibilizacije ljudi koje rade u institucijama Republike Srpske, kako bi se omogućio bolji položaj i tretman LGBTI osobama u ovom dijelu Bosne i Hercegovine“, kazao je Branko, te napomenuo da su neki od rezultata već vidljivi, a dok će se na nekim teškoćama u radu institucija još morati poraditi.“

Stvaramo jedan prostor sigurnosti, solidarnosti i slobode za sve

Da je 2019. godina bila bogata poduhvatima, radom i dobrim rezultatima, mišljenja je i Dajana Bakić, koja ističe da je ova godina za Tuzlanski otvoreni centar bila najaktivnija i najuspješnija godina kada je u pitanju razvoj organizacije i ispunjenje njihovih strateških ciljeva. „Intenzivirale/i smo saradnju sa javnim institucijama Tuzle i Tuzlanskog kantona sa kojima smo potpisale/i protokole o saradnji koji nas obavezuju na zajedničke inicijative i rad na unaprjeđenju prava LGBTI osoba u Tuzlanskom kantonu i izgradnji povjerenja. Uspjele/i smo održati kontinuitet u aktivnostima za našu LGBTIQ zajednicu kroz koje stvaramo jedan prostor sigurnosti, solidarnosti i slobode za sve. Značajno nam je osnažen tim i ohrabren za dalju borbu“, kazala je Dajana. Kao najvažniju aktivnost TOC-a u 2019. godini izdvaja Međunarodni festival queer filma i umjetnosti “Merlinka”, koju su po peti put održale/i u Tuzli. „Za razliku od prethodnih, mirnih festivalskih godina, ovaj put se protiv festivala organizovala grupa pripadnika selefijskog pokreta, koji su na različite načine pokušali spriječiti njegovo održavanje i odredili nas za višednevnu borbu, koju smo pobijedile/i zajedničim radom sa saveznicima koje nalazimo u institucijama i organizacijama i u solidarnosti sa sugrađanima i sugrađankama, te jasno pokazale/i da je Tuzla grad koji je beskompromisno otvoren za različitosti i beskompromisno zatvoren za diskriminaciju, uznemiravanje i govor mržnje“, rekla je Dajana, dodajući da je važno spomenuti, iako nije dio aktivnosti TOC-a, održavanje prve Bh. povorke ponosa, koja je najznačajniji aktivistički i politički događaj u 2019., ali i historijski momenat u kojem su hrabro, ponosno i s radošću učestvovali_e njihove_i aktivistkinje i aktivisti.

Planovi za 2020. godinu

Svjesni da pobjede u nekim bitkama vođenim 2019. godine ne znače kraj borbe na polju ljudskih LGBTIQ prava u BiH, planovi ovih organizacija za 2020. godinu su usmjereni na očuvanje dosadašnjih uspjeha, ali i na nove bitke koje predstoje. „U 2020. nastavljamo u istom pravcu. Čeka nas mnogo posla na decentralizaciji politika i aktivizma u naše lokalne zajednice u kojima ostvarujemo mnogo svojih prava i kreiramo uslove življena koje želimo da budu ravnopravni za sve. Radićemo na implementaciji potpisanih protokola sa institucijama, praviti značajnije intervencije u javnom prostoru kroz okupljanja i događaje za LGBTIQ zajednicu“, kazala je Dajana.

„Samo hrabro. Stojimo skupa u solidarnosti. Neka nova godina donese pobjede za slobodu i radost“, poručila je Dajana.

Branko ističe da je Centar za mlade KVART aktivistička, grassroot organizacija, te da smatraju da je rad sa LGBTI zajednicom, njeno osnaživanje, jedini mogući pristup koji može dovesti do ravnopravnije pozicije LGBTI osoba u bosanskohercegovačkom društvu, jer samo kolektivnom mobilizacijom možemo doći do boljeg položaja svih nas. „Naše aktivnosti u 2020. godini će i biti usmjerene ka tome, da omogućimo ljudima siguran prostor za jačanje ličnih kapaciteta koji će im omogućiti da se jasnije i glasnije zauzimaju za sebe. Neke od aktivnosti kao što su Q sport i obilježavanje 17. maja su već tradicionalne, tako da će se one organizovati i u 2020. godini.“, rekao je Branko i LGBTIQ zajednici poručio da je društvena odgovornost svih nas da svakodnevno osvajamo slobode koje nam sve više uskraćuju, a samo solidarno i istrajno možemo doći do nekih značajnih rezultata. „Želim vam uspješnu 2020. godinu i nadam se da se vidimo u još većem broj na sljedećoj Povorci ponosa, jer sloboda je praksa, a solidarnost naše oružje i naša snaga!“

„Nažalost, nasilje i diskriminacija koja se dešava lezbejkama, gej, biseksualnim, transrodnim i interspolnim osobama u različitim oblastima života: školi, porodici, radnom mjestu (ako LGBTI osobe, a posebno trans žene mogu doći do njega) nisu nešto što se može zaustaviti preko noći i na tom polju ćemo i dalje djelovati“, ističe Emina, te dodaje da su istospolno partnerstvo, prava transrodnih i interspolnih osoba, neki od problema kojima se planiraju baviti.

„Skoro da mi je postalo čudno da moram da napominjem da su LGBTI osobe i radnici_ce, te ćemo nastojati da poslovni sektor učinimo prostorom prihvaćanja i raznolikosti, otvorenog ne samo za LGBTIQ osobe, nego i za druge manjine. Stoga ćemo naredne godine raditi dva bitna istraživanja: jedno o položaju interspolnih osoba, a drugo o socio-ekonomskom položaju LGBTI osoba u Bosni i Hercegovini kako bismo od anegdotalnog (ali i onoga što sami_e živimo kao dio zajednice) mogle preći u sferu jezika koji donosioci_teljke odluka i biznis sektor mogu razumjeti, a to su brojke, podaci i trendovi, i na osnovu tih istraživanja planirati dalje korake. Namjeravamo dalje širiti platformu za glasove roditelja LGBTI osoba čija ljubav i podrška pomažu u prevladavanju straha i poteškoća koji dolaze iz neprihvatajuće okoline. I dalje ćemo testirati svoje mjesto u zakonu, sa naglaskom na transrodne osobe i istospolne parove, kako bi cijela LGBTI zajednica mogla živjeti dostojanstven život. Služit ćemo kao sigurnosna i mreža podrške za sve LGBTIQ osobe voljne da se uključe u aktivizam, postavljajući temelje za još jače generacije vizionara i onih koji_e rade u različitim dijelovima naše zemlje,“ rekla je Emina.

„Sada smo već ozbiljna zajednica, ali imamo i dalje prostora da zajedno radimo, budemo aktivni_e i glasne_i. Pored toga, ne zaboravite da se zabavljate: volite se, ljubite, i budite dobri jedne_i prema drugima u 2020. godini!“, poručila je Emina.

Komentari

komentara

Mapa organizacijaMapa organizacija, institucija, centara i drugih ustanova u Bosni i Hercegovini koje pružaju adekvatnu potporu, pružaju usluge i/ili su senzibilizirane za rad sa LGBTI osobama

Kontaktirajte nas!