Izvor: Dan
Stejt department je u izvještaju o stanju ljudskih prava u svijetu konstatovao da su tužioci u Crnoj Gori tokom 2014. i prvih devet mjeseci 2015. godine podigli optužnice u 17 slučajeva koji uključuju nasilje nad LGBT osobama. Predsjednik Upravnog odbora NVO Kvir Montenegro Danijel Kalezić smatra da je broj neprijavljenih slučajeva znatno veći jer se mnogi plaše da prijave problem, ali ističe da svakako ohrabruje porast prijavljenih i procesuiranih slučajeva.
Prema njegovim riječima, dalji napredak je moguće postići kroz dodatno uključivanje tužilaštva i sudova u primjenu aktivnosti koje će dovesti do stvaranja sigurnog i u potpunosti povjerljivog i
podržavajućeg okruženja za LGBT osobe u okviru tih institucija, imajući u vidu da mnogi ne podnose prijave jer smatraju da neće biti adekvatno zaštićeni.
– Bićemo zadovoljni kada svaka LGBT osoba bude u potpunosti sigurna u to da neće biti izložena daljoj viktimizaciji ukoliko nadležnim institucijama prijavi diskriminaciju, nasilje ili uznemiravanje, kao i onda kada na pozitivan ishod podnesenih prijava ne bude uticalo angažovanje organizacija civilnog društva koje štite prava LGBT osoba. Želimo da ti slučajevi budu procesuirani kao i svi ostali – rekao je Kalezić za Dan.
On je naglasio da nema jedinstvenog sistema evidencije o svim slučajevima nasilja, uznemiravanja i diskriminacije počinjenih nad LGBT osobama, što otežava dobijanje podataka o broju žrtava.
– Tokom prošle godine bilo je više prijavljenih i procesuiranih slučajeva, od kojih je većina dobila sudski epilog. Broj prijavljenih slučajeva raste, ali veliki broj slučajeva i dalje ostaje neprijavljen i neprocesuiran iz straha žrtava od dalje viktimizacije tokom procesa. Ostvaren je napredak u saradnji sa tužilaštvom, ali je potreban dodatni napredak kada je u pitanju procesuiranje slučajeva pred sudovima. Korišćenje zločina počinjenog iz mržnje kao otežavajuće okolnosti koja je propisana Krivičnim zakonikom i dalje je na veoma niskom nivou. Saradnja sa Upravom policije Crne Gore je već nekoliko godina na visokokvalitetnom i profesionalnom nivou – istakao je Kalezić.
On je dodao da se bilježe slučajevi diskriminacije u različitim oblastima koje LGBT osobe ne žele da prijave iz straha od dalje viktimizacije tokom procesa.
– Tokom prošle godine zvanično je prijavljen jedan slučaj kršenja prava na zdravstvenu zaštitu, koji je procesuiran pred sudom. Nemamo zabilježenih slučajeva diskriminacije u vezi sa pravom na rad iz prostog razloga što veoma mali broj LGBT osoba ispoljava svoju seksualnu orijentaciju ili rodni identitet na radnom mjestu. Generalno, LGBT osobama u Crnoj Gori je ugrožen cijeli set
različitih prava. Zakonski još nijesmo izjednačeni, dok smo i dalje suočeni sa fizičkim i psihičkim nasiljem, diskriminacijom u različitim oblastima i, što je veoma zabrinjavajuće, sa nasiljem u
porodici – rekao je Kalezić.
Parada krajem godine
Kalezić je kazao da će četvrta Povorka ponosa Montenegro Pride biti održana krajem godine.
– Mislim da govorimo o nečem redovnom, zašto ne reći i o tradicionalnom okupljanju slobodnih građana. Moramo istaći da mi Povorku ponosa doživljamo kao osvajanje slobode zajedno sa svim građanima i građankama koji brane naše i svoje slobode. Stalno širimo krug slobodnih ljudi, naših prijatelja i sugrađana. Nastavićemo da širimo pozitivne vibracije i ideju razumijevanja za
različitost. Ovogodišnja Povorka ponosa biće održana u mirnoj atmosferi, bez tenzija i sa mnogo većim brojem učesnika i učesnica –rekao je Kalezić.