Ime zakona ima simoblično značenje i ne stavlja fokus na spol, nego na same živote

17. 12. 2014

DSC_0031 (Small)Piše: Bojana Vasić

Info sesija za medije o nedavno donesenom Zakonu o životnom partnerstvu u Hrvatskoj održana je juče u organizaciji Sarajevskog otvorenog centra. Gost info sesije je bio Marko Jurčić iz udruženja Zagreb Pride, koji je učestvovao u radnoj grupi za izradu zakona.

Zakon o životnom partnerstvu je donesen u avgustu ove godine, a primjenjuje se od septembra. Cilj zakona, na kojem se radilo dvije godine, je da odražava potrebe porodičnog života osoba koje žive u Hrvatskoj. Životno partnersvo se sklapa kao građanski brak. Od podnošenja zahtjeva do sklapanja partnerstva potrebno je oko mjesec dana. Do sada je svoje pravo iskoristilo između 30 i 40 parova. Ime ovog zakona ima simoblično značenje jer ne stavlja fokus na spol, nego na same živote.

Sama ceremonija sklapanja životnog partnerstva je svečana i javna i moguće ju je obaviti samo u matičnim uredima u Hrvatskoj. Osim što zakon omogućava slavljenje ljubavi i sreće dvoje ljudi, on također olakšava praktične stvari kao zdravsteno osiguranje i porezne olakšice. Ovim zakonom su homoseksualnim parovima zagarantovana sva prava kao i heteroseksualnim, osim prava na usvajanja djece.

DSC_0024 (Small)Životno partenrstvo mogu sklopiti osobe istog spola bez obzira na državljanstvo, što omogućava ostvarivanje prava na boravak u Republici Hrvatskoj, u koliko jedan partner ima hrvatsko državljanstvo. Hrvatska je aktivno onemogućavala ljudima da budu sretni, a to se promijenilo ovim zakonom. Vi želite biti u fizičkom prisustvu osobe koju volite, a granica vas sprječava u tome, navodi Marko Juričić. Najčeće dolazi do sklapanja brakova između državljana_ki Hrvatske i zemalja iz regije, prvenstveno BiH i Srbije.

Radikalna desnica je pokušala koristiti homofobiju da skrene pažnu na svoje političke programe, dok je crkva usvajanje zakona uspoređivala sa krajem svijeta. Međutim, istraživanja stavova javnosti pokazuje povećanje stepena tolerancije prema LGBT osobama u zadnje dvije godine u Hrvatskoj.

Marko Jurčić navodi kako sam zakon nije vodio ka smanjenju homofobije, već coming out proces. On je značajno utjecao na povećanje procesa coming outa, sada se i porodice gej osoba autaju. Osobe koje su sklopile životno partnerstvo nisu još naišle na probleme u javnim institucijama prilikom ostvarivanja svojih prava.

Mediji su u Hrvatskoj napravili veliki pomak. Marko Jurčić gleda na to kao na konsenzus medija oko potrebe Zakona o životnom partnerstvu. Čak i konzervativni mediji su prenosili priče o životnom partnerstvu na konkretan način i u smjeru razbijanja predrasuda, ističe on.

 

 

Komentari

komentara

Mapa organizacijaMapa organizacija, institucija, centara i drugih ustanova u Bosni i Hercegovini koje pružaju adekvatnu potporu, pružaju usluge i/ili su senzibilizirane za rad sa LGBTI osobama

Kontaktirajte nas!