PIŠE: Jovana Ivetić
Višestruko nagrađivani glumac Matthew Perry (1969.-2023.) najprepoznatljiviji je po Chandler Bingu, televizijskom liku koga je tumačio, a koji je jedan od najomiljenijih i najcitiranijih fikcionih likova svih vremena. Fanovi širom svijeta, prepoznavali su u njemu “comfort character” (termin koji se odnosi na fikcionog lika za kojeg se kaže da donosi utjehu osobi dok razmišlja o njemu u trenucima stresa). Na taj način, možemo reći da je Chandler svojevrstan heroj fanova. Međutim, Chandler, a i glumac iza njega, mogu se promatrati i kao queer heroj i ikona.
Chandler Bing, jedan od šestorke planetarnog popularnog sitkoma “Prijatelji” (1994.-2004.), osvojio je fanove, osim s urnebesnim sarkastičnim dosjetkama, i sa svojom nesigurnosti i ranjivosti. Možda čak najviše od šestorke, Chandler jeste oličenje mlade odrasle osobe koja još uvijek pokušava da shvati svoje mjesto u svijetu i nije uvijek sigurna kako da upravlja svojim vezama ili karijerom; što je i navelo masu da se poistovjeti s njim. Svakako da su za sve ovo u mnogome zaslužni kreatori serije jer su ga oni i napisali, ali za najveći dio uspjeha je ipak zaslužan Matthew Perry – ne bi bilo isto da mu je neko drugi dao pokrete i glas. Ni za LGBT+ gledaoce ne bi bilo isto da ga je neko drugi tumačio.
Chandler Bing i gej panika (i kako je Matthew Perry odbranio gejeve)
Godina 1994. u historiji ostaje zabilježena kao ona u kojoj je školski odbor Vašingtona usvojio politiku zabrane diskriminacije na osnovu seksualne orijentacije u državnim školama, po tome što je Američko medicinsko udruženje objavilo da se protivi tretmanima koji imaju za cilj izlječenje homoseksualnosti, ali i po tome što je otpočelo televizijsko emitovanje “Prijatelja”. Iako se, dakle, bilježio uspjeh u borbi protiv diskriminacije, položaj LGBT+ osoba je bio daleko od zadovoljavajućeg, a mediji su bili ispunjeni izraženo nasilnom homofobijom. Pa tako, dok se govori o tome da li su “Prijatelji” sadržali elemente homofobije i transfobije treba uzeti u obzir razdoblje u kojem su nastali.
U to vrijeme queer likovi u filmovima i serijama su služili isključivo za podrugivanje, te su bili karikaturni, dok sa druge strane u “Prijateljima” imamo Carol, lezbejku koja je lijepa, pametna i uspješna žena. K njoj nikada nisu ni usmjerene homofobične šale, već bi se u nekoj mjeri mogle prepoznati vezano za lik Chandlera. Naime, drugi likovi nerijetko sumnjaju da je Chandler gej, na šta se on ljuti, ali tu ljutnju ne možemo prepisati homofobiji već njegovoj vlastitoj nesigurnosti zbog neuspjeha u vezama sa ženama.
Doduše, da je neko drugi glumio Chandlera vjerovatno bismo imali scenu u kojoj Chandler kao hetero muškarac zaluta u gej klub, što je trebalo da bude karikaturna scena s ciljem da izazove smijeh. Matthew Perry je to odbio jer je smatrao da je scena napisana uvredljivo za gej osobe. Više o ovome može se pročitati u knjizi “Stvaranje Prijatelja: Pogled iznutra na seriju koja je definirala televizijsku eru” Saula Austerlitz.
Sin drag kraljice
Chandlerov otac se autovao isprva kao gej, a onda kao trans, što Chandler opisuje na tramatiziran način. Jedna od kreatorki “Prijatelja”, Marta Kauffman, priznala je da žali što je ovu temu pisala na način na koji jeste, objašnjavajući da tada jednostavno nisu postojale dostupne informacije o transrodnim osobama, iako je njeno obrađivanje tematike bilo opet blaže nego što je to bivalo u drugim medijima u to vrijeme, samim s tim što nije željela napraviti karikaturu, već je angažovala legendarnu glumicu Kathleen Turner, da glumi trans ženu i drag kraljicu, uzimajući u obzir i da tada nije bilo javnih trans osoba na glumačkoj sceni.
Bilo kako bilo, dok likovi u obraćanju tom liku ne koriste ženske već muške zamjenice, postoji i jedna prelijepa epizoda u kojoj Chandler odlazi na drag show kako bi pozivao oca na svoje vjenčanje i nježno i s ljubavlju joj se pred drugim posjetiocima obraća s “gospođo”.
Dijelimo i Batmana
Nesvjesno, ali Matthew Perry se približio queer osobama i dijeljenjem superheroja Batmana. Naime 2022. je Perry objavio memoare pod nazivom “Prijatelji, ljubavnici i velika užasna stvar”, u kojima između ostalog objašnjava da se poistovjećuje s Batmanom, pa čak i posljednje tri rečenice prologa njegovom memoara glase “Također, ja sam Batman”. Ali na koji način je ovo bitna spona?
Najkraće rečeno, queer zajednica se može poistovjetiti sa svim superherojima kroz često skrivanje vlastitog identiteta i borbu za pravdu, a protiv okrutnosti i nejednakosti, s tim što je Batman bliži samim tim što je samo čovjek za razliku od ostalih superheroja, nema romantične veze sa suprotnim spolom, odnosno ne spada u heteronormativ, i glas mu je pozajmljivala gej ikona, Kevin Convoy (više o tome zašto je Batman važan za queer zajednicu, možete pročitati ovdje). Svakako da Matthew nije razmišljao o ovim queer konekcijama, već su, kako je napisao, obojica bogati, voze cool, crne automobile, usamljenici su i na ovaj ili onaj način spasavaju živote. Matthew je spasavao živote i kao komičar, podsjećajući gledaoce da sagledaju i smiješnu stanu života, ali i kroz otvoren govor o svojoj zavisnošću čime je upozoravao druge. Na sve ovo zaključak ostaje – Matthew i queer osobe dijele superheroja.
I u svojim posljednjim danima, Matthew je postavljao slike Batmanovog znaka na svoje društvene mreže, te se kasnije polemisalo da li je Matthew zvao pomoć, međutim on je već ranije rekao “da je on sam Batman”, te bi ovaj poziv radije mogli promatrati na drugi način. Naime, jedan Batmanov citat iz filma “Batman počinje” (2005) glasi:
,,Kao čovjek, ja sam od krvi i mesa, mogu me ignorisati, mogu biti uništen; ali kao simbol… kao simbol mogu biti neiskvaren, mogu biti vječan.”
Možda je to bila i Matthewova poruka, da je čovjek, od krvi i mesa, ali da je njegov rad neuništiv i vječan, što i jeste tačno jer je dotakao i inspirisao ljude širom planete, na način na koji samo umjetnost, u svim svojim oblicima, može.
S druge strane, i queer zajednica u svojoj borbi može usvojiti ovaj Batmanov citat jer dok se pojedinci u savremeno doba mogu ignorisati, diskriminisati, borba koja se odvija ostavlja trag i dobro koje se učini kroz nju je vječno.