U organizaciji Fondacije Heinrich Böll i Sarajevskog otvorenog centra u Art kinu Kriterion 15.12.2012. godine je promovisana nova publikacija Pojmovnik LGBT kulture uz bijelu kafu, mafine i kroasane. Brojni gosti su upoznati i s publikacijama koje će biti objavljene do kraja 2012. godine.
Pojmovnik su promovisali Saša Gavrić, urednik edicije Questioning i izvršni direktor Sarajevskog otvorenog centra; Jasmina Čaušević, priređivačica Pojmovnika LGBT kulture, Vladana Vasić, Admir Jugo, koji/e su zajedno sa Jasminom tri od ukupno 23 autora/ice Pojmovnika; Kristina Ljevak, jedna od autrorica medijske analize Čekajući ravnopravnost. Analiza sadržaja izvještavanja pisanih medija o LGBT temama u 2011. i 2012. godini i Huso Oručević, autor predgovora za ovu publikaciju.
Pojmovnik je rezultat šestomjesečnog rada 23 autora i autorice u kojem je obrađeno 58 odabranih pojmova na preko 500 strana. Svaki pojam na kraju referira na BiH i na samu situaciju u zemlji kada su u pitanju LGBT osobe. Ono što je zanimljivo je sama forma Pojmovnika – strip, kao rezultat rada Admira Juge koji je obezbijedio preko 30 ilustracija koje su iskorištene. Pored njegovih ilustracija, tu se mogu naći i radovi Nine Bunjevac, Helene Janečić i brojnih drugih autora.
Vladana Vasić, jedna od autorica, istakla je da je svrha Pojmovnika edukacija javnosti o LGBT temama, pravima i slobodama, da prestane nevidljivost LGBT zajednice i da se poveća tolerancija u bh. društvu, kao i samo osnaženje LGBT osoba i njihovo upoznavanje sa vlastitim pravima i slobodama.
Ideja je bila da sam tekst Pojmovnika predstavlja mješavinu akademskog i publicističkog, koja je razumljiva i čitateljima koji nisu od ranije upoznati sa LGBT temama, te donosi i širok dijapazon političkih i socioloških tema.
Huso Oručević je naglasio da se ovakvom publikacijom otvara prostor za dalju analizu i da predstavlja pripremu za društvenu i političku aktivnost mladih ljudi koji žele da se bore za svoja prava.
Pored Pojmovnika, promovisana je i Čitanka LGBT ljudskih prava 2 koju su priredili Saša Gavrić i Aida Spahić. Sama Čitanka se sastoji od brojnih tekstova različitih autora i autorica, a novost u odnosu na prethodno izdanje jeste cijelo poglavlje o aktivizmu u bivšoj Jugoslaviji s posebnim osvrtom na pojedine zemlje, što omogućava usporedbu stanja u državama bivše Jugoslavije kada su u pitanju LGBT prava.
Jedna od autorica, Kristina Ljevak, naglasila je da se najmanji broj tekstova u medijima u Bosni i Hecegovini odnosi na samu Bosnu i Hercegovinu, te da nema jasne uređivačke politike kada su u pitanju LGBT teme. Također, naglasila je da je pred nama dug put do senzibiliranja i edukacije kako javnosti, tako i gledateljstva.
Svaki/a posjetitelj/ica su dobili primjerke brojnih publikacija koje su izdane u saradnji Sarajevskog otvorenog centra i Fondacije Heinrich Böll , kao i digitalnu verziju Pojmovnika LGBT kulture. Printana verzija ove publikacije će uskoro biti dostupna, a svi koje je žele posjedovati mogu se javiti na [email protected] za više informacija.