Sarajevski otvoreni centar organizuje online događaj čija je tema historija kvir pokreta na prostoru bivše Jugoslavije ali i utjecaj Drugog svjetskog rata na kvir pokret u Evropi.
Prije nešto više od 76 godina, sovjetske snage su oslobodile Aušvic, logor koji je bio simbol Holokausta i vrhunac ostvarenja nacističke ideologije, u kome je u prosjeku šest hiljada Jevreja bilo ubijano i kremirano na dnevnom nivou. Iako se Holokaust gotovo isključivo vezuje za genocid nad jevrejskim narodom, žrtve su bile i mnogi drugi – Romi, Rusi, južni Sloveni, antifašisti, ali i LGBT osobe, mahom homoseksualci i lezbejke.
Najmasovnije stradanje u 20. vijeku nije samo odnijelo ljudske živote, već i jedan kontinuitet pregalačke borbe LGBT ljudi, ali i čitave kvir supkulture koja je do dolaska nacista na vlast polovinom tridesetih godina laganim koracima pretvarala Stari kontinent u prostor tolerancije.
Kako je izgledala Evropa iz kvir perspektive do Drugog svetskog rata, kako su nacisti tu perspektivu ugasili i šta se događalo sa homoseksualcima i lezbejkama tokom Holokausta, i zašto se glas ovih žrtava tako malo čuo svih ovih decenija? Predavanje i diskusiju o ovim temama ćemo voditi sa Stefanom Šparavalo iz udruženja Da se zna! 25. februara.
U posljednjem dijelu predavanja osvrnućemo se i diskutovati o istoriji kvir pokreta na postjugoslovenskom prostoru, sa fokusom na prajdove koji su, počev od 2019. godine, održani u svim prestonicama Zapadnog Balkana, i promisliti o tome kako je izgledala kvir renesansa na ovim prostorima, pedeset godina nakon Holokausta.
Stefan (Ezra) Šparavalo je istraživač i diplomirani politikolog iz Beograda. Od 2017. godine radi u LGBTQ udruženju Da se zna! kao koordinator za medije i odnose sa javnošću. Pored toga se bavi odnosom religije prema neheteroseksualnim i necisrodnim identitetima, sa posebnim fokusom na judaizam. Objavio je više radova
i održao nekoliko predavanja na temu položaja LGBT osoba u jevrejskoj Bibliji i Talmudu. Pored srpskog, govori engleski, francuski i hebrejski jezik.
Događaj će se održati na Zoom platformi u četvrtak 25. februara od 18 sati, a ukoliko želite prisustvovati događaju, popunite formu na ovom linku.