Reagovanje na neusvajanje zločina iz mržnje u Krivični zakon FBiH

16. 09. 2013

POZIVAMO POLITIČKE STRANKE I OBA DOMA PARLAMENTA FBIH NA POLITIČKI DIJALOG I HITNO USVAJANJE ZLOČINA IZ MRŽNJE U KRIVIČNI ZAKON FBIH

koalicija za borbuNeusvajanjem amandmana na Krivični zakon Dom naroda Parlamenta Federacije BiH je ugrozio krivičnopravnu zaštitu svojih građana_ki – FBiH je jedina teritorija u regiji bez krivičnopravne regulacije “zločina iz mržnje”

Poštujući svoje međunarodne obaveze ali i potrebu za što boljom krivičnopravnom zaštitom građana_ki, Federacija BiH ima obavezu da u svoj krivični zakon uvrsti instrument zločina iz mržnje. Koalicija za borbu protiv govora mržnje i zločina iz mržnje je u nekoliko navrata pozivala Vladu i Parlament FBiH da ispune svoje obaveze. I iako je Zastupnički dom Parlamenta Federacije BiH 23. jula 2013. usvojio tekst Zakona o izmjenama i dopunama Krivičnog zakona Federacije BiH, koji je uključivao i uvođenje zločina iz mržnje, sam zakon nije usvojen na sjednici Doma naroda u četvrtak, 12. septembra 2013.

Zločin iz mržnje je prema predloženom zakonu bio definisan kao svako krivično djelo kod koga je pretežna ili isključiva pobuda za izvršenje bila mržnja, odnosno netrpeljivost ili predrasuda prema oštećenom licu koja je zasnovana na njegovom stvarnom ili pretpostavljenom ličnom svojstvu, odnosno ličnom svojstvu lica sa kojim se oštećeni dovodi u vezu, kao što je nacionalna, vjerska ili etnička pripadnost, boja kože, spol, seksualna orijentacija, invaliditet, zdravstveno stanje, rodni identitet ili neko drugo lično svojstvo.

Koalicija za borbu protiv govora mržnje i zločina iz mržnje smatra da je neusvajanje teksta ovog zakona neodgovoran postupak delegata Doma naroda Parlamenta FBiH. Institut zločina iz mržnje postoji u većini evropskih država, u susjednoj Hrvatskoj i Srbiji, ali i u Republici Srpskoj i Brčko distriktu od 2010. godine. Neusvajanjem amandmana na krivični zakon FBiH je idalje jedina teritorija u regiji koja svojim građanima_kama ne omogućava potpunu krivičnopravnu zaštitu. Predložena definicija zločina iz mržnje nikako ne ugrožava interese pojedinih naroda ili političkih stranaka, nego u prvi plan stavlja zaštitu ranjivih grupa, kao što su povratnici, nacionalne manjine, migranti i LGBT osobe, te zbog toga ne postoji niti jedan razlog koji bi opravdao neusvajanje ovih amandmana.

Koalicija za borbu protiv govora mržnje i zločina iz mržnje poziva parlamentarne stranke, predstavnike oba doma i predstavnike vlade na politički dijalog i odgovornost kako bi se u što skorijem roku u krivični zakon FBiH uveo “zločin iz mržnje”. Koalicija i njene članice svakako će nastaviti svoj rad na zagovaranju za adekvatno regulisanje i procesuiranje slučajeva zločina iz mržnje, kao i rad na podizanju svijesti javnosti o štetnosti govora mržnje i neophodnosti njegove krivične regulacije.

Koalicija za borbu protiv govora mržnje i zločina iz mržnje

Komentari

komentara

Mapa organizacijaMapa organizacija, institucija, centara i drugih ustanova u Bosni i Hercegovini koje pružaju adekvatnu potporu, pružaju usluge i/ili su senzibilizirane za rad sa LGBTI osobama

Kontaktirajte nas!