Pripadnici LGBT+ zajednice mogu se na nekoj razini poistovjetiti sa superherojima iz stripova – često moraju sakriti svoj identitet, bore se za pravdu, a protiv okrutnosti i nejednakosti. Pri tome se Batman ističe iz tri razloga: 1. samo je čovjek za razliku od drugih superheroja, koji posjeduju supermoći, a on se u borbi oslanja na svoj intelekt i borbene vještine, 2. Batman nema romantične veze sa ženama, a veoma je blizak s dvije muške figure, 3. glas mu je pozajmljivala čuvena gej ikona, Kevin Conroy.
PIŠE: Jovana Ivetić
Kreiran 1939. od strane Billa Fingera i Boba Kanea, Batman, lik sa strogim moralnim kodeksom i jakim osjećajem za pravdu, ujedno je i jedan od najtrajnijih likova u pop kulturi. Odmah za njim, ide i Robin, Batmanov pomoćnik stvoren godinu dana kasnije s ciljem da se mladim čitaocima pruži neko s kim se mogu sroditi što svjedoči tome da su čak i tokom 1940-ih, kreatori shvatali važnost reprezentacije. Te prve decenije, priče o Batmanu su bile mračne i nasilne, da bi se potom promijenile u mekši, prijateljskiji i egzotičniji stil. Upravo ovaj stil je probudio suvremene asocijacije na gej kulturu. Ali koliko Batman zaista ima veze sa LGBT+?
Prvi homofobični komentari Batmana javili su se 1954. godine. Njemački psihijatar, Fredric Wertham, tvrdio je da ,,priče o Batmanu mogu stimulirati djecu na homoseksualne fantazije, čije prirode možda nisu svjesni” i da ,,ovaj strip prožima atmosfera homoerotizma”. Međutim, važno je napomenuti da je čitav Werthamov rad kasnije bio kritikovan jer je utvrđeno da je manipulisao i izmišljao dokaze. Sami kreatori stripa nikada nisu rekli da je Batman gej, ali jesu govorili o tome oni koji su radili na ekranizovanju. Burt Ward, koji je tumačio Robin u TV seriji i filmu iz 1960-ih, napisao je u svojoj autobiografiji “Boy Wonder: My Life in Tights” da se Batman i Robin mogu tumačiti kao ljubavnici. Grant Morrison, scenarista Batmana za DC Comics, tvrdi da je ,,osnova cijelog koncepta totalno gej, iako se Batman zapravo ne može smatrati gejom jer nema seksualni život.” Čak je i Gorge Clooney, koji je igrao maskiranog heroja u filmu “Betmen i Robin”, rekao da je namjerno igrao svoj lik tako kako bi izgledao kao homoseksualac. Ipak, iz svega ovoga se mogu stvoriti samo pretpostavke i aluzije, a nikako prave tvrdnje. Da li su aluzije bile dovoljne da LGBT+ publika naročito zavoli Batmana? I drugi superheroji se mogu smatrati odličnim saveznicima LGBT+ publike, poput Supermena i Wonder Woman. Clark i Diana su ljubazni ljudi, savršeni u svojoj dobroti, pa bi se gotovo moglo očekivati da bi podržali prava homoseksualaca i drugih. Ali lakše je poistovjetiti se s Batmanom. On nosi masku, što nije karakteristično za sve superheroje, kao što se LGBT+ populacija često mora skrivati. On je jedini glavni član Lige pravde bez ovlasti, pa mora da radi mnogo više od svih ostalih samo da bi pokazao drugima da zapravo pripada, kao što LGBT+ populacija stalno mora dokazivati svoju pripadnost društvu. Osim toga, gej publika ga voli i jer je prvi fikcioni lik koji je napadnut na osnovu svoje pretpostavljene homoseksualnosti, o čemu je pisao i Andy Medhurst u svom eseju “Batman, Deviance, and Camp” iz 1991. godine.
Govoreći o glumcu, Kevin Conroy-u, možemo zaključiti da je apsolutni miljenik fandoma. Zbog toga je još zanimljivije pročitati njegovu autobiografiju, pod nazivom “Finding Batman”, o tome kako su njegove životne borbe doprinijele njegovom izvođenju Batmana. I nažalost, borbe koje je opisao su previše poznate velikoj većini gej fanova, što njegovu priču čini još uvjerljivijom. Kevin je odrastao u predgrađu naseljenom katoličkim porodicama, u vrlo homofobičnom okruženju. Čak i kao odrasla osoba, suočavao se s predrasudama u privatnom i poslovnom životu. Često su ga ismijavali oni koji su slučajno saznali za njegovu seksualnost. Tokom epidemije AIDS-a, Kevin ne samo da je morao da podnese teret radnog gej glumca kojeg su kolege i poslodavci maltretirali, već je morao da se nosi i sa smrću nekih od svojih najbližih prijatelja. Na vrhuncu tuge, otišao je na audiciju za sljedeću rolu – Batmana. Budući da prije ovoga nije bio čitalac stripova, lik Batmana mu je morao biti objašnjen i skoro odmah se prepoznao. Razumio je Batmanov osjećaj da ga je svijet izdao samo zato što postoji, zatim stavljanje maske kako bi se sakrio vlastiti identitet i suočavanje s poteškoćama. Za Kevina biti Batman je suštinsko gej iskustvo jer dvostruki život koji Bruce Wayne vodi odmah je prepoznatljiv svima koji redovno moraju mijenjati maske samo da bi preživjeli prosječan dan.
Napredak postoji, ali se homoseksualci i dalje suočavaju s odbacivanjem od društva, pa su i prisiljeni da se kriju i tako žive dvostruki život: jedno spoljno predstavljanje koje podrazumijeva potiskivanje suštinskih dijelova vaše ličnosti i skrivanje stvari o sebi kako bi izbjegli izopštenje, i drugo ljepše i otvorenije gdje zapravo možete biti ono što jeste u krugu ljudi kojima vjerujete svim srcem (kao što i Batman ima svoje dvije osobe). Da zaključimo: Batman je važan jer kada mu skinemo masku, mogli bismo vidjeti i vlastiti odraz u ogledalu.