Guerrilla Girls: “Muzeji tek sada ponovo otkrivaju queer umjetnike_ce”

25. 10. 2015

12006591_1071137892910500_3623075259951257125_o (1)Pitchwise festival 2015 su u septembru posjetile članice poznatog umjetničkog kolektiva Guerrilla Girls, koje su u okviru festivala održale predavanje i diskusiju “Kako preuzeti kontrolu” u Bosanskom kulturnom centru. Sa njima je kratko imala priliku razgovarati Jadranka Ćuzulan.

Piše: Jadranka Ćuzulan

Frida Kahlo i Kathe Kolwitz članice su kolektiva od samih početaka 1985. godine, kada su Guerrilla djevojke započele svoje ulične akcije sa gorila maskama. Nastale u osamdesetima, kada je bio aktuelan riot grrrl pokret, one su se nazvale Guerrilla Girls, kako su rekle za portal LGBT.ba, da bi “ponovo preuzele riječ girl, koja se koristila da ponizi mlade djevojke i žene, na isti način na koji su LGBT aktivisti preuzeli riječ queer u novom značenju”.

U svom predavanju govorile su prvenstveno o svijetu umjetnosti, i nezastupljenosti žena u tom svijetu, o čemu i svjedoče njihovi najpoznatiji radovi: Prednosti bivanja ženom umjetnicom i Žene moraju biti gole da se nađu u muzeju. Tokom diskusije, jedna osoba iz publike je pitala zašto dosada nisu napravile statistiku o lezbejkama u umjetnosti, na šta su Guerrilla Girls odgovorile da bi to mogle napraviti samo za outovane pojedinke.

Na naše pitanje o LGBT umjetnosti, odgovaraju nam da njihova istraživanja pokazuju da je umjetnost uvijek kaskala za ostatkom kulture kada se radi o rodnim pitanjima. Premda se to želi prikazati kao društvena avangarda, “muzeji tek sada počinju izlagati eksplicitnu LGBT umjetnost i ponovo otkrivati queer umjetnike_ce poput Claude Cahun i Rose Bonheur”. Guerrilla Girls kolektiv od samih početaka činilo je preko 55 žena umjetnica, od kojih su neke lezbejke ili trans* osobe. Premda nam nisu mogle nabrojiti sve LGBT umjetničke grupe sa kojima su sarađivale, jer je zbog njihove anonimnosti teško uspostaviti saradnju, naglašavaju suradnju sa umjetničkim kolektivom Gran Fury.

Dan nakon predavanja, Guerrilla Girls su održale radionicu u Muzeju književnosti i pozorišne umjetnosti, kako bi pomogle aktivistima_kinjama da u svojim lokalnim zajednicama naprave efektne umjetničke kampanje. Radionica se sastojala od uvoda, u kojem su Guerrilla Girls izložile glavne sastojke svojih kampanja: procente, humor i vizuale. Objasnile su učesnicima/ama bit svoje strategije, gdje je ključno zbuniti “protivnika” tj. kada se sastave dvije oprečne informacije u mozgu promatrača, on je prisiljen da stvari posmatra iz drugačije perspektive. Tako da njihove kampanje za ciljnu grupu nemaju istomišljenike, već upravo suprotno, žele da na subverzivan način preobrate nekoga tko nikada do sada nije razmišljao o pitanjima diskriminacije žena u umjetnosti. Učesnici_e ove radionice su se podijelili_e u nekoliko grupa o pitanjima koja su njih najviše interesovala. Jedna od grupa koja je izabrala LGBT aktivizam, je napravila interesantnu ilustriranu enciklopediju “autentičnih identiteta”, u kojoj su koristili_e gore navedenu strategiju.

Komentari

komentara

Mapa organizacijaMapa organizacija, institucija, centara i drugih ustanova u Bosni i Hercegovini koje pružaju adekvatnu potporu, pružaju usluge i/ili su senzibilizirane za rad sa LGBTI osobama

Kontaktirajte nas!