MEMORANDUM 2013. Regionalne mreže protiv homofobije

14. 05. 2013

homofobijaMEMORANDUM 2013. Regionalne mreže protiv homofobije za zajednički rad na poboljšanju pravnog i društvenog statusa LGBTIQ (lezbejki, gej muškaraca, biseksualnih, transrodnih, interseksualnih i kvir) osoba u Albaniji, Alžiru, Armeniji, Azerbejdžanu, Bosni i Hercegovini, Crnoj Gori, Hrvatskoj, Egiptu, Gruziji, Grčkoj, Iraku, Izraelu, Libanu, Makedoniji, Palestini, Srbiji, Tunisu i Turskoj
“Memorandum 2013.” posvećen je 17. maju, Međunarodnom danu borbe protiv homofobije i transfobije.
Regionalnu mrežu protiv homofobije osnovale su u maju 2011. godine LGBTIQ organizacije i inicijative sa Bliskog istoka, Sjeverne Afrike, Balkana i Kavkaza. Ova Mreža suprotstavlja se homofobiji i transfobiji, ali i seksizmu, nacionalizmu, militarizmu i religijskom konzervatizmu koji predstavljaju stubove heteroseksističke ideologije.

Mreža, koja ima za cilj suprotstavljanje sličnim političkim obrascima i rušenje mentalnih i fizičkih granica koje razdvajaju njene članice, predstavlja svoj prvi Memorandum zasnovan na stanju ljudskih prava LGBTIQ osoba u 2012. godini u 18 organizacija članica iz različitih država. Ovaj Memorandum detaljan je sažetak visokog nivoa homofobije i transfobije koja varira od kriminalizovanja i smrtnih kazni do osuđivanja i proganjanja LGBTIQ osoba, u ime religije, morala ili čak borbe protiv kapitalizma.

Mi želimo istaći da ljudska prava nisu nešto što se daje, te se ona ne mogu selektivno štititi. Želimo istaći i da su LGBTIQ prava ljudska prava. LGBTIQ osobe svakodnevno doživljavaju diskriminaciju, uznemiravanje, prijetnje i nasilje zbog svoje seksualne orijentacije i rodnog identiteta. Ovakav položaj LGBTIQ osoba posljedica je visokog nivoa homofobije i transfobije. Na visok nivo homofobije i transfobije u državama organizacija članica Mreže utiču moralna, nacionalistička, religijska i politička uvjerenja dominantinih društvenih grupa.

Smatramo da mora postojati adekvatna zaštita LGBTIQ osoba koju sve ove države do sada nisu uspjele osigurati. Zaštita integriteta ličnosti i zaštita od diskriminacije predstavljaju prioritet u svim međunarodnim dokumentima čije potpisnice su i gore spomenute države.

Nijedna država, niti institucija ne smiju uskraćivati prava svojim građanima_kama na osnovu njihove seksualne orijentacije i/ili rodnog identiteta, zbog čega mi pozivamo sve države, organizacije civilnog društva i društvo u cjelini da ustane protiv kršenja ljudskih prava LGBTIQ osoba u državama članicama Mreže.

Cijeli Memorandum možete pročitati ovdje.

Komentari

komentara

Mapa organizacijaMapa organizacija, institucija, centara i drugih ustanova u Bosni i Hercegovini koje pružaju adekvatnu potporu, pružaju usluge i/ili su senzibilizirane za rad sa LGBTI osobama

Kontaktirajte nas!