Nakon prvog hrvatskog gej vjenčanja, stižu li parovi iz regije?

12. 08. 2014

tortaU roku od jednog dana, otkad je i službeno na snagu stupio Zakon o životnom partnerstvu, podnesen je i prvi zahtjev za takvu vrstu zajednice, piše Večernji list. U Hrvatskoj će prvi partneri postati dvojica muškaraca u Istri, vjerojatno sredinom septembra.

Kako objašnjava Asja Ettinger iz Gradskog ureda za opću upravu Grada Zagreba, kao i kod sklapanja braka, vrijeme od podnošenja zahtjeva pa do samog čina je 30 do 40 dana. Međutim, dodaje, taj će se period čekanja moći skratiti, a partneri će moći odabrati i dvoranu.

“Zahtjevi se u Zagrebu mogu predati samo u područnom Gradskom uredu za opću upravu na Črnomercu”, objasnila je Ettinger te pojasnila da problema u sklapanju partnerstva, što se tiče matičara, neće biti. Oni, iako najmlađi ima 37 godina, rado će i fotografirati ceremoniju za koju je pripremljen i poseban tekst. U pojedinim matičnim uredima još nedostaju obrasci za prijavu sklapanja partnerstva te cjenici, no i to će se uskoro riješiti donošenjem dvaju podzakonskih akta. A upita za sklapanje partnerstva ima sve više, i u Zagrebu, ali i u ostalim gradovima.

Stižu parovi iz inozemstva

Asja Ettinger dodala je kako se u Zagrebu prvi zahtjevi očekuju već sljedeće sedmice, a neslužbeno se doznaje da će prva partnerstva u Hrvatskoj sklopiti i homoseksualni parovi koji dolaze iz regije.

Naime, hrvatski Zakon o životnom partnerstvu jedan je od liberalnijih u Europi, te sva prava koja proizlaze iz zakona uživaju i strani parovi, državljani članica EU-a, koji se odluče u Hrvatskoj sklopiti životno partnerstvo.

Tako bi, primjerice, gej par iz Poljske, u kojoj nema životnog partnerstva, mogao doći u Hrvatsku, naći posao, upisati studij ili otvoriti biznis te sklopiti životno partnerstvo te dobiti sva prava koja ima i hrvatski istospolni par. Ako požele iz Hrvatske otići u neku drugu državu članicu EU-a, a koja ima zakon o životnom partnerstvu, priznat će im se status životnih partnera koji su sklopili u Hrvatskoj zajedno sa svim pravima koja su tim statusom dobili.

“Posebnost zakona je u tome što smo mi, poštujući načelo EU-a o slobodi kretanja, dopustili da se kod nas registriraju svi državljani EU-a, a ne samo oni partneri od kojih je jedan Hrvat. A to u ovom trenutku nemaju sve zemlje u kojima je sklapanje partnerstva dopušteno”, objašnjava pravni stručnjak za Večernji list.

Stranci koji nisu iz EU-a, a koji u Hrvatskoj sklope partnerstvo prema zakonu će se tretirati kao i drugi bračni parovi iz takvih zemalja. Neće imati pravo na mirovinu preko partnera, porezne olakšice, zdravstveno i ostalo jer su stranci, ali dok su u RH, na njih će se odnositi oni dijelovi zakona koji uređuju njihove osobne odnose.

Izvor: Crol.hr

Komentari

komentara

Mapa organizacijaMapa organizacija, institucija, centara i drugih ustanova u Bosni i Hercegovini koje pružaju adekvatnu potporu, pružaju usluge i/ili su senzibilizirane za rad sa LGBTI osobama

Kontaktirajte nas!