Rad se nastavlja – u online prostoru

28. 04. 2020
Iako se čini da je svijet stao usljed pandemije i izolacije na koju smo svi/e prisiljeni/e, život nalazi svoje načine da egzistira i da se prilagođava novim (privremenim) uvjetima. Mnoge LGBTI osobe nisu out pred svojim obiteljima sa kojima dijele izolaciju, mnogima nedostaju prostori u kojima mogu biti slobodni sa svojim identitetima i mehanizmi kako da se izbore sa ovom situacijom najbolje što mogu. Upravo je zato važno da organizacije koje su prvenstveno orijentirane na potrebe LGBTI zajednice kreiraju sadržaje, kao i podršku u online prostoru kako bi njihovi korisnici/ce bili manje sami/e i manje izloženi/e riziku po njihovo mentalno stanje.

Piše: Selma Kešetović

Sarajevski otvoreni centar i Centar za mlade Kvart nastavljaju svoj važan rad pružanja izravnog savjetovanja kroz online platforme. Sarajevski otvoreni centar od početka pandemije održava live streem sa peer to peer savjetnicom na instagram profilu @nekaljubikogodkogahoće namijenenom LGBTI zajednici na kojem se razgovara i o mentalnom zdravlju i problemima sa kojima se sada ova zajednica susreće.

“Jedna od tema jeste i homofobična/transfobična/bifobična nepodržavajuća sredina u kojoj mnogi pripadnici_ce zajednice borave. Razgovorom u live streamu na taj način stvaramo jedan siguran prostor za razmjenu iskustava i problema sa kojima se susrećemo. Peer to peer, psihološko i pravno savjetovanje su i dalje dosupni preko online platformi. Pokrenuta je i rubrika LGBTIQ&A za pravno savjetovanje u kojoj Darko Pandurević, pravni savjetnik, odgovara na učestala pitanja LGBTIQ osoba.”- rekla je za lgbti.ba Amina Imamović, koordinatorica programa u Sarajevskom otvorenom centru. Zbog važnosti coming outa za LGBTIQ zajednicu, SOC je održao i online radionicu na tu temu, a ukoliko se izolacija usljed pandemije nastavi, zajednicu očekujje još sličnih online radionica.

Branko Ćulibrk, direktor Centra za mlade Kvart, govori o stalnom stresu koji pogađa gej, lezbejke, biseksualne, transrodne i interspolne osobe usljed društvene stigme, a taj stres nerijetko dovodi do samopovrijeđivanja i samoubojstva. Stoga Kvart smatra da je važno da se prepoznaju ti problemi i da se na njih djeluje, kako u smislu djelovanja na društvo, tako i psihološkom podrškom koju pružaju zajednici.

“Kroz besplatno savjetovanje za LGBTI osobe radimo na jačanju njihovih kapaciteta za prevazilaženje trenutne situacije, te omogućujemo prostor da govore o svojim osjećanjima, iskustvima i teškoćama sa kojima se trenutno suočavaju” kaže Branko.

Tuzlanski otvoreni centar je od početka djelovao društveno odgovorno i svoj rad prilagodio mjerama zaštite. Rad u kancelariji je obustavljen ali se nastavlja u virtualnom prostoru gdje se na kreativan način pronalaze putevi kako da organizacija i dalje efikasno ispunjava svoju misiju. Nastavljaju komunikaciju sa LGBTI osobama kako bi najbolje shvatili/e njihove probleme i potrebe u ovo vrijeme izolacije, i tako prilagodili svoj rad, govori za lgbti.ba direktorica Tuzlanskog otvorenog centra Dajana Bakić.

“Organizirali/e smo Queernatine cafe, online verziju naših poznatih Queer cafea gdje uz kafu i opuštenoj atmosferi razgovaramo sa LGBTIQ zajednicom iz Tuzle o njihovim problemima i potrebama, solidarišemo, družimo se. Držimo naše društvene mreže aktivnim, radimo online kampanje, dijelimo korisne informacije u vezi sa LGBTI politikama, zdravljem, korisnim sadržajima iz queer kulture i umjetnosti. Trenutno sprovodimo i aktivnost koja se zove „Queer umjetnost u samoizolaciji“ kojom želimo da podržimo i podstaknemo kreativnost koja ne poznaje granice i princip samoizolacije. Pozvale/i smo ljude da kreiraju i pošalju nam različite queer umjetničke sadržaje koje stvaraju u vrijeme samoizolacije i stavile/i im Tuzlanski otvoreni centar kao platformu na kojoj ih mogu podijeliti sa svijetom, vjerujući da nam njihova kreativnost i mašta mogu biti razonoda u ovo vrijeme.”

Organizacija se trudi da kroz ove kreativne načine doprinese lakšem podnošenju izolacije između četiri zida. Umjetničke radove iz izolacije primaju do 30. aprila 2020. godine.

Svi/e se nadamo da će pandemija uskoro da jenjava i da na četiri zida ne bude prisiljeno niti jedno ljudsko biće. Do tada, samo nas solidarnost i razumijevanje spašavaju.

 

 

Komentari

komentara

Mapa organizacijaMapa organizacija, institucija, centara i drugih ustanova u Bosni i Hercegovini koje pružaju adekvatnu potporu, pružaju usluge i/ili su senzibilizirane za rad sa LGBTI osobama

Kontaktirajte nas!