Izvor: Crol.hr
Foto: Love is Blind / Facebook
Aplikacija Love Is Blind osobama s invaliditetom trebala bi pružiti mjesto gdje se mogu upoznavati s potencijalnim partnerima bez iritantnih tehničkih poteškoća i tužne diskriminacije većinskog dijela LGBT zajednice.
Tvorac je aplikacije Andrew Kranichfeld, slabovidni gej muškarac kojem je dozlogrdilo pretraživanje dejting aplikacija koje očigledno nisu namijenjene osobama poput njega. Ne samo da njihov dizajn nije prilagođen slijepim i slabovidnim osobama, već se takvi pojedinci susreću i s otvorenom diskriminacijom koja se na takvim mjestima doživljava sasvim normalnom.
Neugodna iskustva s Grindra
Andrew Gurza, LGBT aktivist s cerebralnom paralizom, upozorava da je LGBT osobama samima po sebi teško nalaziti partnere, a pridoda li se u jednadžbu i tjelesni hendikep, pronaći ljubav postaje gotovo nemoguće, piše portal Queerty.
Gurza vjeruje da su seksualnost i tjelesni hendikepi tabu tema o kojoj se u LGBT zajednici ne govori, što je osobito očito u diskriminatornim ponašanjima prema osobama s tjelesnim nedostacima koja se “hrabro” iskazuju u virtualnim prostorima.
Od zbunjenosti do ljutnje, većina korisnika aplikacija izrazito negativno reagira na tjelesne nedostatke potencijalnih partnera, objelodanjujući tako vlastiti “ableizam”, vjerovanje u vlastitu superiornost zbog tjelesnih mogućnosti koja je u izravnom nesuglasju s, očito tobožnjom, inkluzivnom prirodom LGBT zajednice.
Gurza, inače voditelj podcasta “Disability After Dark”, u epizodi “Gimps on Grindr” opisao kako su podsmijesi i odbijanja koja od korisnika dobiva zbog svojeg hendikepa neka od najbolnijih iskustava s kojima se suočio.
Zbog toga je Kranichfeld, razočaran tehničkim nedostacima Bumblea i publikom na Tinderu, stvorio Love Is Blind. Njegov poslovni partner Jaime Urteaga vjeruje da će aplikacija ne samo pomoći osobama s invaliditetom da se povežu s potencijalnim partnerima, već i otvoriti raspravu o ovom problemu.
Ne može se reći da aplikacija rješava problem
Iz toga je razloga aplikacija namijenjena svima, svoje preferencije mogu izraziti bez straha da će ih netko osuditi. Štoviše, dizajnirana je tako da korisnici unaprijed unesu kategorije osoba s kojima žele izlaziti tako da im se oni čije se preferencije ne podudaraju s njihovima ne mogu ni pojaviti kao opcija.
Korisnicima će nuditi i veći broj kategorija za opis, pa čak i mogućnost stavljanja videa i opisa fotografija. Kranichfeld razvija aplikaciju u komunikaciji sa zajednicom osoba s invaliditetom kako bi bila što više prilagođena njihovim željama i potrebama.
Ipak, koliko god pohvalan napor tvoraca bio, ne može se reći da aplikacija rješava problem – mnogo je izvjesnije da ga samo još profinjenije maskira tako što osobe s invaliditetom pošteđuje iskustva odbijanja, no sam odnos prema njima ne mijenja osobito.
Uz to, Love Is Blind krasi i problem svih dejting aplikacija, a to je vjerovanje da se ljudska osobnost, privlačnost, šarm, mogu svesti na ograničen broj kućica koje predstavljaju nečije želje i preferencije koje su fiksne i koje se moraju moći verbalizirati.
Može li se savršen partner pronaći računalnim algoritmom?
Pojednostavljeno rečeno, aplikacije za online upoznavanje oduzimaju svaku spontanost međuljudskim odnosima i intelektualiziraju ih nudeći iluziju toga da se savršen partner može pronaći računalnim algoritmom.
Jedini aspekt tjelesnosti, a time i spontanosti, seksualnosti, koji u internetskim aplikacijama preostaje jest fotografija nečijeg tijela. To, dakako, dovodi do čitave mašinerije programa za uređivanje fotografija koje za cilj imaju učiniti osobu što privlačnijom kako bi se na beskonačnom tržištu monotono prelijepih kandidata mogla održati u konkurenciji.
Drugim riječima, aplikacije za dejtanje inherentno su usmjerene na tjelesnu ljepotu i potpuno isključuju mogućnost da je osoba koja ne odgovara nečijim standardima ljepote zapravo izuzetno šarmantna i privlačna pa je od njih dvostruko teško učiniti mjesta prihvaćanja za bilo kakve nedostatke.
Ipak, to ne znači da Love Is Blind mnogima neće biti korisna. Aplikacija je trenutačno u početnoj fazi. Ima svoju internetsku stranicu na kojoj se zainteresirani mogu pretplatiti na bilten i druge društvene platforme. Kranichfeld se nada da će aplikacija za preuzimanje biti spremna u travnju sljedeće godine.