Maggie Gallagher, suosnivačica organizacije National Organization for Marriage (NOM) koja je godine svog djelovanja posvetila borbi protiv bračne jednakosti i odbrani tradicionalnog braka u SAD-u, priznala je poraz i kazala kako će “bračna jednakost stići u svaku državu, htjeli mi to ili ne”.
U razgovoru za Huffington Post, Gallagher je zaključila kako će suci Vrhovnog suda s vremenom ukinuti svaku postojeću zabranu istospolnih brakova. Prosvjetljenje je, kaže, doživjela kad je Vrhovni sud većinom glasova srušio ustavni zakon o braku (DOMA) kojim je omogućeno ozakonjenje istospolnih brakova. “Zagovaratelji gay brakova sad imaju pet glasova vrhovnih sudaca u korist izmjene ustavne definicije braka. Sad smo u fazi uvođenja bračne jednakosti u svih 50 država, sviđalo se to nama ili ne”, kazala je Gallagher.
“Što je sljedeće? Mislim da će ljudi koji vjeruju u tradicionalni brak i njegove vrijednosti morati postati kreativna manjina i pronaći načine kako da izraze svoje poglede na seksualnost te se s poštovanjem prilagoditi novim, dominantnim pogledima na brak”, kazala je Gallagher koja prema načinu vođenja kampanje protiv istospolnih brakova i LGBT zajednice općenito uvelike podsjeća na hrvatski pandan, Željku Markić, i njezinu inicijativu “U ime obitelji”, prenosi CroL.
Sljedeća bitka, smatra ona, bit će ona oko religijskih pitanja, koja je već pokrenuta na američkom jugu, gdje se razmatraju ili su odbijeni zakoni koji dopuštaju diskriminaciju poslodavaca prema LGBT osobama “na temelju religijskih uvjerenja”. Gallagher je, priznaje, podržala prijedlog jednog takvog zakona u Arizoni.
“Ne mislim da bi se religijske slobode trebale koristiti u svrhu diskriminacije gay osoba u svakodnevnom životu. Također, ne mislim da bi neke kompanije koje se bave uslužnim djelatnostima trebale zatvarati vrata gay osobama jer će one s vremenom pronaći nekog drugog da im pruži tu uslugu”, iznenada je promijenila mišljenje predvodnica pokreta protiv bračne jednakosti u SAD-u.
Nacionalna organizacija za brak (NOM) nastala je 2007. kako bi podržala izglasavanje Prijedloga 8 u Kaliforniji, a godinu dana kasnije u tome su i uspjeli – istospolni brakovi u Kaliforniji bili su zabranjeni. Kasnije je svoje aktivnosti proširila na zagovaranje zabrane istospolnih brakova širom SAD-a. U narednim godinama NOM se borio protiv uvođenja bračne jednakosti u Maineu, Massachusettsu, New Jerseyju, New Yorku, Vermontu, New Hampshireu, Connecticutu i Kolumbijskom distriktu, ali bezuspješno.
Prema podacima iz 2009, najveći broj donatora koji su uložili u njihove zagovaračke aktivnosti bili su anonimni poduzetnici, a brojka se penje i na preko sedam miliona dolara. Baš kao i “U ime obitelji”, iz NOM-a kažu kako imena donatora ne žele otkrivati jer ih žele “zaštititi od napada javnosti”. No, krovnoj američkoj LGBT organizaciji Human Rights Campaign ovakva se netransparentnost i kukavičluk nisu svidjeli te je pokrenuta posebna internetska stranica “NOM Exposed” na kojoj se mogu pronaći svi podaci vezani za članove, donatore i aktivnosti ove antigay organizacije.
U svom višemjesečnom istraživanju iz 2010, članovi HRC-a objavili su dokument pod nazivom “Istine, laži i poveznice s takozvanom Nacionalnom organizacijom za brak”. U njemu se, među ostalim, mogu pronaći profili svih njezinih vođa, poveznice s Katoličkom crkvom, Crkvom Isusa Krista svetaca posljednjih dana poznatijom kao mormoni, konzervativnim kršćanskim organizacijama poput Opus Dei, Kolumbovi vitezovi i Fokus na obitelj. Iz NOM-a su, očekivano, stigli odbrambeni stavovi i optužbe na račun LGBT aktivista zbog “gay propagande” te je upućen zahtjev za gašenjem stranice.
Prošle su godine članovi NOM-a podržali kriminalizaciju homoseksualnosti u Rusiji, dok na domaćem terenu za ovu godinu najavljuju prikupljanje potpisa za referendum protiv uvođenja zakona u Kaliforniji kojim bi se transrodnim studentima omogućilo da igraju u sportskim momčadima i koriste toalete u skladu sa svojim rodnim identitetom.
Na čelu kontroverzne organizacije ostaje Brian S. Brown, koji ovu funkciju obnaša posljednjih godinu dana, dok se bivša predsjednica Gallagher prisjetila početaka. “Ušla sam u ovu borbu čiste savjesti jer sam vjerovala u svoju misiju. Osjećala sam da ovako mogu i moram doprinijeti društvu. Nisam si obećala da ću pobijediti već da ću učiniti sve što mogu da očuvam brak kao univerzalnu instituciju koja ima određene ciljeve i vrijednosti. Kad se sad osvrnem, mogla sam neke stvari napraviti bolje”, kaže Gallagher.
Na kraju razgovora poručila je da se sad osjeća “slobodnije no ikad” i da će dobro razmisliti “što će učiniti sa svojim životom u narednih 20 godina”.