Građanka Nepala želi biti prva transrodna osoba koja će osvojiti Mount Everest

16. 03. 2014
Mount Everest (Foto: 429 Magazine)
Mount Everest (Foto: 429 Magazine)

Građanka Nepala želi ući u historiju tako što će postati prva poznata transrodna osoba koja će osvojiti vrh poznate planine Mount Everest, piše 429Magazine.

Manoj Shahi Monika (35), koja se izjašnjava kao pripadnica trećeg roda, živjela je cijelog svog života pored najvišeg vrha na svijetu. Sada ga želi osvojiti kako bi pokazala svijetu da su LGBT osobe sposobne za sve što požele učiniti.

Njen je cilj da zahvaljujući svome poduhvatu dospije u Ginnessovu knjigu rekorda. Kako izvještava Gay Star News, Monika je rekla: “Ne mogu propustiti priliku da uspostavim rekord za osvajanje Everesta kao članica LGBT zajednice.”

Ako dosegne vrh Everesta, Monika namjerava tu ostaviti zastavu Nepala, kao i natpis Blue Diamond Societyja, nepalske organizacije za LGBT prava.

Monika neće biti prva poznata trans osoba koja je nogom stupila na Everest. Godine 1953. Jan Morris – tada poznatiji kao James Humphrey Morris – pratio(la) je britansku ekspediciju na Mount Everest kao dopisnik(ca) za dnevne novine The Times. Kada se proširila vijest da su Šerpa vodič i novozelandski penjač uspjeli prvi doseći vrh planine, Morris je bio(la) visoko u planini i morao(la) je proći kroz opasno iskustvo silaska tokom večeri kako bi vijest dostavio(la) Londonu. (Da li su najpoznatiji penjači na Mount Everest, George Mallory i Andrew ‘Sandy’ Irvine, dosegli vrh prije nego što su poginuli je nepoznato.)

Rodni status još jedne historijske figure, britanskog penjača Mauricea Wilsona, je također nejasan, ali neki historičari su tvrdili da je Wilson bio transrodna žena, obzirom da se u nekim izvorima spominje kao transvestit. Wilson je opisivan(a) riječima u rasponu od “ekscentričan” do “potpuno lud”, a jako malo informacija o njemu/njoj je potvrđeno. Inicijalni plan za penjanje na Everest uključivao je slijetanje malenim avionom na gornje obronke i od tog mjesta nastaviti do vrha – što se pokazalo neizvodivim. Wilson je pokušao(la) osvajanje vrha s tradicionalnog početnog mjesta u podnožju Everesta u aprilu 1934. i nepoznato je da li je stigao(la) do vrha. Posljednji zapis u dnevniku, koji je pronađen u ruksaku pored tijela godinu dana kasnije, nosi datum od 31. maja i glasi: “Ponovo krećem, dan je prekrasan.”

Kao najviša planina na svijetu, Everest se posmatra kao ultimativni izazov za brojne penjače_ice, uprkos opasnosti koju predstavlja. Od 1920-tih godina, preko 200 ljudi je poginulo na obroncima ove planine.

Komentari

komentara

Mapa organizacijaMapa organizacija, institucija, centara i drugih ustanova u Bosni i Hercegovini koje pružaju adekvatnu potporu, pružaju usluge i/ili su senzibilizirane za rad sa LGBTI osobama

Kontaktirajte nas!