Prava trans osoba – godinu dana nakon uklanjanja transrodnosti s liste mentalnih poremećaja

Godinu dana otkako je Svjetska zdravstvena organizacija zvanično uklonila transrodnost s liste mentalnih poremećaja, prava trans osoba nalaze se u ozbiljnoj krizi na globalnom nivou, prema riječima LGBT+ aktivista/kinja.
Izvor: Bh. Povorka ponosa

Organizacija Transgender Europe (TGEU) prati situaciju u kojoj se prava trans osoba nalaze, s posebim fokusom na Evropu i Aziju. Tvrde da su i pored brojnih napredaka u nekim državama tokom proteklih godina, prava trans osoba u krizi:

„Situacija se razlikuje od zemlje do zemlje, u nekim od njih se bilježi napredak. Međutim, ima takođe i mnogo stagnacije, ali i ururšavanja prava trans osoba,“ kaže Leo Mulio Alvares, zadužen za pitanja zdravlja u TGEU.

Ono što je takođe primjetno u novonastaloj situaciji pandemije COVID-19, je da ova novonastala kriza predstavlja izgovor mnogim vladama za ukidanje prava ili povlačenje određenih mera i zakona koji se tiču položaja i prava trans osoba.

„Poništenje prava kojim svedočimo biva još gore u situaciji izazvanoj koronavirusom. Mnoge države koriste ovu kriznu situaciju da ukinu ili povuku prava trans osoba,“ kaže Alvares.

„Ali slika je komplikovana, jer svjedoci smo i napada od strane vjerskih, anti-rodnih, feminističkih, pa čak i ljevičarskih grupa.“

Neka nova istraživanja pokazuju da pandemija COVID-19 takođe utiče na otežavanje ionako teških života LGBT+ osoba.

‘Poremećaj rodnog identiteta’ više nije na listi mentalnih poremećaja

Prije godinu dana, 25. maja 2019, Svjetska zdravstvena organizacija potvrdila je izmjene Međunarodne klasifikacije bolesti.

U istoj (verziji ICD-11) sada stoji rodna nekongruentnost kao „izražena i uporna nekongruentnost između iskustvenog roda osoba i pola koji joj je pripisan po rođenju.“

U prethodnoj verziji, koristio se „poremećaj rodnog identiteta“ i bio je dio liste mentalnih i bihejvioralnih poremećaja.

Lejl Sej, koordinatorka odjeljenja za reproduktivno zdravlje i istraživanja SZO-a, kazala je da se promjena desila jer sada „bolje shvataju da transrodnost zapravo nije mentalno oboljenje“, dodajući da će ova reklasifikacija „umanjiti stigmu“ i obezbijediti „pristup neophodnim zdravstvenim intervencijama.“

Međutim, ova promjena dočekana je s pomiješanim reakcijama prošle godine. Trans aktivisti/kinje žele da Svetska zdravstvena organizacija u potpunosti ukloni rodnu nekongruentnost i zamijeni je terminom koji ne patologizuje i ne stigmatizuje trans i rodno različite osobe.

Uprkos tome, umnogome kao i kod deklasifikacije homoseksualnosti 1990, bio je to znak nade za mnoge trans osobe širom svijeta. Međutim, za 30 godina koje su protekle od deklasifikacije homoseksualnosti, istopolni brakovi i dalje su nezakoniti u 70 zemalja svijeta.

Takođe, prva godišnjica deklasifikacije transrodnosti ispunjena je bolom gorim od sporog napretka, a to je oduzimanje prava.

Mađarska postala prva država koja je ukinula pravno priznanje roda trans osoba

Prošle sedmice je Narodna skupština Mađarske izglasala zakon kojim se ukida i stavlja van zakona pravno priznanje roda u ovoj zemlji.

Svuda gdje se u zvaničnim dokumentima pominje pol, taj termin zamijenjen je nepromjenjivim „polom po rođenju“.

Po prvi put se ova vrsta izmjene koristi u zakonu – izmjena koja bi mogla da posluži kao svjestki presedan.

„Ima nekoliko zemalja, na primer, Malezija, gde su sudske presude doprinijele tome da je pravno priznanje roda praktično nemoguće. Postavili su takve uslove koje je nemoguće ispuniti,“ kaže Katrin Hugendubel, iz organizacije ILGA-Europe. „Ali ovu vrstu zakonske zabrane nismo imali ranije, gdje postojeće pravne identitetske kategorije bivaju eksplicitno promijenjene kako bi se onemogućila izmjena oznake za rod.“

Takođe, u nekada liberalnoj Britaniji, ministrica za jednakost Liz Tras, već neko vreme najavljuje planove za ograničavanje mogućnosti tranzicije za osobe mlađe od 18 godina. To je jedan od razloga što Ujedinjeno Kraljevstvo nastavlja da pada na listi LGBT prava evropskih država, na kojoj je nekad bila na vrhu.

Države i dalje imaju vremena da ažuriraju svoje zakone i usklade ih sa preporukama SZO-a, a krajnji rok koji postavljaju Ujedinjene nacije je januar 2022.

Iako se trans aktivisti/kinje nadaju napretku, svjesni/e su i prepreka koji ih na tom putu čekaju.

Izvor: transserbia.org

Komentari

komentara

Mapa organizacijaMapa organizacija, institucija, centara i drugih ustanova u Bosni i Hercegovini koje pružaju adekvatnu potporu, pružaju usluge i/ili su senzibilizirane za rad sa LGBTI osobama

Kontaktirajte nas!