Slovenija: svijetli primjer za BiH

12. 04. 2013

618px-LGBT_flag_map_of_Slovenia.svgPrema odluci Ustavnog suda Slovenije, u roku od 6 mjeseci mora biti ispravljen Zakon o nasljeđivanju koji je, 9. aprila ove godine, glasom većine ustavnih sudija (7 od 9) proglašen neustavnim jer diskriminiše istospolne parove. Naime trenutni slovenački Zakon o nasljeđivanju nije u skladu sa njihovim Ustavom jer ne predviđa pravo na nasljeđivanje umrlog partnera u dugotrajnijim životnim zajednicama osoba istog spola, kakvo imaju partneri u vanbračnoj zajednici.

Ustavni sud Slovenije svoju je ovu historijsku odluku dodatno osnažio donoseći odluku da pravo na nasljeđivanje osoba u istospolnim zajednicama izjednače s pravom nasljeđivanja vanbračnih partnera prije isteka od 6 mjeseci, da bi spriječili pojavljivanje pravne praznine nakon poništavanja trenutnog diskriminirajućeg zakona.

Ova odluka Ustavnog suda Slovenije jedan je od značajnijih pomaka učinjenih nakon 2007. godine, kada je istospolnim parovima u Sloveniji omogućena je registracija partnerske zajednice, koja, ipak, nije priznata kao bračna zajednica u državnom opštinskom uredu.

Sličan razvoj događaja u BiH gotovo je nemoguće zamisliti, pogotovo ako se uzme u obzir da Zakon o zabrani diskriminacije koji je donesen 2009. godine još uvijek nije implementiran. Državne vlasti smatraju da su donošenjem ovog Zakona obezbijedile apsolutnu zaštitu prava LGBT osoba, te da nema potrebe za daljnjim mijenjanjem zakonodavstva. Bitno je napomenuti da je samim Zakonom o zabrani diskriminacije propisano da se čitavo postojeće zakonodavstvo mora uskladiti s ovim Zakonom u roku od godine dana od njegovog donošenja, što se nije desilo ni 4 godine kasnije.

Dizanje svijesti i izmjena pravnog okvira teško je izvodiva u državi u kojoj visoki državni dužnosnici, nadležni za zaštitu ljudskih prava, smatraju da ljudska prava imaju granice, da prava LGBT osoba nikako nisu prioritet s obzirom da sve manjine u BiH traže jednaku zaštitu svojih prava, kao i da traženjem zaštite svog prava na slobodno okupljanje i porodični život LGBT osobe vrijeđaju religijska prava i osjećanja ekstremističkih vjerskih skupina koja se također moraju poštovati.

Nadamo se da će svijetli primjer iz Slovenije utjecati i potaknuti bh. vlasti da počnu ulagati više napora u svom radu na omogućivanju poštovanja i zaštite ljudskih prava LGBT osoba.

Piše: Vladana Vasić

Komentari

komentara

Mapa organizacijaMapa organizacija, institucija, centara i drugih ustanova u Bosni i Hercegovini koje pružaju adekvatnu potporu, pružaju usluge i/ili su senzibilizirane za rad sa LGBTI osobama

Kontaktirajte nas!