Izvor: GayEcho
Foto: Beograd Prajd Facebook
Deseta Nedelja ponosa pod sloganom “Ne odričem se” otvorena je 9. septembra u Skupštini Beograda tradicionalnim presijecanjem vrpce. Tokom Nedelje ponosa bit će održane radionice osnaživanja pripadnika LGBT+ zajednice, paneli, predstave, prikazivani filmovi i održani razgovori sa zajednicom. Nedelja ponosa bit će završena šetnjom 15. septembra.
Ove godine novina je i da će biti održani prvi Prajd pozorišni festival, gdje će biti prikazane tri predstave, od kojih će dvije biti u Narodnom pozorištu.
Žena koja se predstavlja kao jedna od mama LGBT+ djeteta, čiji sin (12) je gej, kazala je novinarima da su je mnogi u njenom okruženju pitali zašto svojim pojavljivanjem na otvaranju Nedelje ponosa izlaže sebe i sina, i navela je da to radi upravo zato što želi da zaštiti svoje dijete.
“Koja je poruka za njega ako ja ne mogu da kažem da ja imam sina i on je gej”, upitala je ona i dodala da to znači da je “okruženje za njenog sina neprijateljsko”.
Ona je navela da je njegovo pripadanje srpskom društvu nemoguće i da na taj način “društvo traži od njega da se stidi i krije”.
“Onda nešto nije u redu sa društvom, a ne sa mojim djetetom od 12 godina”, ocijenila je ona.
Gordana Perunović Fijat, majka kćerke koja je lezbijka, koja je učestvovala u kampanji “Ne odričem se”, kazala je da se ne odriče svoje djece i da ih podržava.
Ona je rekla da je institut odricanja star koliko i novinarstvo u Srbiji i da su se ljudi odricali svojih članova porodice.
“E pa mi se ne odričemo”, rekla je Perunović Fijat i dodala da time žele da zaustave tu praksu odricanja u Srbiji.
Jedan od organizatora Beograd Prajda, Goran Miletić, kazao je da se mnogo stvari u Srbiji promijenilo, ali i da su se mnoge stvari isto tako sporije mijenjale nego što su željeli.
On je naveo da su zahtjevi Beograd Prajda ostali isti – borba protiv diskriminacije i nasilja nad LGBT+ osobama, donošenje zakona o istospolnom partnerstvu, zakona o rodnom identitetu, kao i stavljanje van snage presuda iz komunističkog perioda kada su osobe koje su imale seks sa osobama istog spola bile osuđene na zatvorske kazne.
“Mnogo LGBT+ osoba su žrtve diskriminacije”, rekao je Miletić i dodao da počionioci nasilja nad pripadnicima LGBT+ zajednice moraju biti procesuirani.
On je pomenuo posjetu premijerke Srbije sa svojom partnerkom Luksemburgu, gde se srela sa premijerom te zemlje, pripadnikom LGBT+ zajednice, i njegovim mužem, gde su srpski mediji, kako Miletić naveo, izvještavali o tome senzacionalistički, ističući da je premijer Luksemburga “deklarisani homoseksualac”.
Miletić je i čestitao na prvoj Paradi ponosa u Sarajevu i ocijenio je kao uspješnu i iznad očekivanja.
Marko Mihailović iz Beograd Prajda saopštio je da se Beograd kandidovao za domaćina Europride 2022. godine.
On je istakao da Europride okuplja organizatore prajdova širom Evrope i da se Europride organizuje sa ciljem podrške tom gradu koji je domaćin.
“Kao LGBT+ aktivisti imamo snažne mreže međusobne podrške”, rekao je Mihailović.
On je naveo da se ove godine navršava 50 godina od organizovanja prve Parade ponosa u Njujorku.
“Nasuprot mira je rat, a nasuprot tolerancije mržnja”, ocijenio je Mihailović.
Svečanom otvaranju Nedelje ponosa prisustvovala je i povjerenica za zaštitu ravnopravnosti, Brankica Janković.